Czekasz na e-Dowód? Pomyśl nad PIN-em

06-03-2019, 17:21

Do pełnego korzystania z e-dowodu potrzebujesz dwóch PINów. Trzeba je podać urzędnikowi podczas odbioru dokumentu. Dlatego warto przygotować je zawczasu.

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, nowe e-dowody mają warstwę elektroniczną, którą najpierw trzeba aktywować. Dzięki tej warstwie można korzystać z dwóch dodatkowych funkcjonalności:

  • certyfikat identyfikacji i uwierzytelniania - możliwość "potwierdzania tożsamości w systemie teleinformatycznych", np. logowania do e-usług;
  • certyfikat podpisu osobistego - możliwość podpisywania dokumentów. Podpis taki jest równoznaczny z podpisem odręcznym. Aby z niego korzystać, trzeba podczas składania wniosku o dowód zaznaczyć, że chcesz mieć certyfikat podpisu osobistego.

Korzystanie z tych dwóch funkcjonalności jest możliwe dopiero po ich aktywacji. Aktywacji dokonujesz osobiście podczas wizyty w urzędzie - najlepiej podczas odbioru dowodu. Aktywacja polega na określeniu dwóch numerów PIN:

  • PIN1 - numer czterocyfrowy: potrzebny do logowania do e-usług;
  • PIN2 - numer sześciocyfrowy: kod do składania podpisu osobistego.

Jeśli nie zamierzasz korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu, po prostu nie aktywujesz funkcjonalności. Możesz zmienić zdanie i aktywować funkcjonalności później, w dowolnej chwili. Wymaga to jednak osobistej wizyty w urzędzie.

PINy oczywiście należy zapamiętać. Jeśli obywatel trzykrotnie wprowadzi błędny kod PIN1 czy PIN2, dana funkcjonalność zostanie zablokowana. Wówczas do odblokowania trzeba skorzystać z kodu PUK - otrzymasz kopertę z tym kodem podczas odbioru dowodu osobistego. Boisz się, że zapodziejesz i tę kopertę? Możesz zostawić ją w urzędzie i odebrać w momencie, kiedy będzie potrzebna...


Tematy pokrewne:  

tag nowy dowódtag e-dowódtag e-administracja
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31