Cyfrowa Wyprawka - pobierz pomysły na lekcje o bezpieczeństwie w sieci

PATRONAT MEDIALNY 14-10-2013, 09:48

Dzieci mogą nieświadomie wrzucać do sieci wiele informacji o sobie i innych. Trzeba uczyć je ostrożności, a pomóc w tym może Cyfrowa Wyprawka - materiały edukacyjne od Fundacji Panoptykon dla nauczycieli, trenerów, animatorów i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Dzień Edukacji Narodowej to dobra okazja, by udostępnić w sieci materiały przydatne dla nauczycieli. Fundacja Panoptykon przygotowała Cyfrową Wyprawkę, która jest dostępna pod adresem Cyfrowa-wyprawka.org.

Cyfrowa wyprawka to zestaw pomysłów na ciekawe zajęcia edukacyjne tłumaczące wpływ internetu i nowych technologii na codzienne życie. Materiały powinny się przydać nawet osobom bez pogłębionej wiedzy technicznej, ale powinni do nich zajrzeć również nauczycieli bardzo biegli w tych sprawach. Nawet jeśli nie wykorzystają gotowego scenariusza lekcji, mogą wykorzystać pomysły na strukturę lekcji lub materiały pomocnicze do wydrukowania.

Wiedza nie tylko technologiczna

Wiele mówi się o tym, że nauczyciele powinni szkolić się i podążać za nowymi trendami. Nieaktualne jest jednak twierdzenie, że dzieci lepiej znają się na internecie i nie wymagają edukacji. Nauczyciele to coraz częściej osoby wychowane razem z komputerami, natomiast umiejętności i wiedza dzieci są często powierzchowne.

- Z badań wynika, że za umiejętnościami technicznymi nie idzie wiedza o tym, jak działa internet i nowe technologie. Skutki braku tych kompetencji widać też na co dzień: przemoc rówieśnicza przeniosła się do sieci, a jej skutki mogą być równie tragiczne jak tej poza nią. Dzieci potrzebują przewodników, którzy pokażą im, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie dla siebie i innych poruszać się w sieci. Mamy nadzieję, że nasza propozycja zachęci nauczycieli do podjęcia się tej ważnej roli – mówi Małgorzata Szumańska, wiceprezeska Fundacji Panoptykon, współtwórczyni Cyfrowej Wyprawki.

zrzut

W Cyfrowej Wyprawce szczególny nacisk został położony na zagadnienia związane z ochroną prywatności w cyfrowym świecie. Chodzi o to, by młodzi internauci wiedzieli, jak dbać o swoje prawa i unikać zagrożeń, które mogłyby spowodować u nich szkody zarówno emocjonalne, jak i materialne, a także zrozumieć, jak ich własne zachowania oddziałują na innych.

Materiały dla klas 4-6 i nie tylko

Dostępne w wyprawce materiały dedykowane są do prowadzenia zajęć w klasach 4-6 szkoły podstawowej i szkołach ponadgimnazjalnych, ale można je twórczo dostosować do innych potrzeb. Na stronie Cyfrowa-wyprawka.org są też materiały z ćwiczeniami w wersji interaktywnej. Wszystkie materiały są przystosowane do druku w "domowych" warunkach i opracowane również z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Sonda
Czy istnieje potrzeba edukowania dzieci na temat konsekwencji korzystania z internetu?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Fundacja Panoptykon ma więcej planów. Na listopad zaplanowano specjalne warsztaty dla nauczycieli, które mają zachęcić ich do uczenia bezpieczeństwa w sieci z użyciem aktywnych metod. Zapisy na warsztaty są dostępne pod adresem crm.panoptykon.org/rejestracja.

Dziennik Internautów jest patronem medialnym Cyfrowej Wyprawki.

Projekt jest  współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy