Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyber(nie)bezpieczeństwo Polski na tle świata

02-08-2019, 11:39

Aktywność cyberprzestępców rośnie od początku roku, ale w czerwcu osiągnęła najwyższy poziom. Polska nadal plasuje się wśród państw o niższym wskaźniku zagrożenia, lecz nadal daleko jej do najbezpieczniejszych sieci jak w Finlandii, Norwegii czy Czechach.

Polska w rankingu europejskim

W najnowszym rankingu bezpieczeństwa sieciowego Polska zajmuje 13. miejsce w Europie – 6 miejsc wyżej niż w maju, przy jednoczesnym nieznacznym wzroście tzw. indeksu zagrożeń (38,3). Czołowe pozycje w Europie ponownie uzyskały Finlandia oraz Norwegia (30,9). Na przeciwległym biegunie znalazła się Czarnogóra (83,8) i Macedonia (95,3). To obecnie najbardziej atakowane kraje w na naszym kontynencie.

Niechlubne podium wirusów w Polsce

W Polsce najczęściej wykorzystywanym przez przestępców wirusem jest Cryptoloot, który w naszym kraju infekował blisko 9,5% przedsiębiorstw. Drugie miejsce zajmuje NanoCore (7,48%), będący trojanem zdalnego dostępu. Trzecie miejsce (5,12%) zajął trojan Emotet, którego aktywność została czasowo wstrzymana.

Najwięcej ataków na naszą sieć było przeprowadzanych z chińskiego IP, a większość z nich przeprowadzana była pod koniec tygodnia - w piątki. Tymczasem Czechów najczęściej atakują hakerzy z USA.

"Czołówka" światowa

Wśród złośliwego oprogramowania światowym numerem jeden jest XMRig, cryptominer, który dzięki pracy bezpośrednio na urządzeniu końcowym, a nie na samej przeglądarce internetowej jest w stanie wykopywać kryptowalutę Monero bez potrzeby sesji aktywnej przeglądarki internetowej na komputerze ofiary. Drugie miejsce zajmuje Jsecoin – cryptominer JavaScript, który może być osadzony na stronach internetowych czy uruchomić koparkę bezpośrednio w przeglądarce. Podium zamyka Cryptoloot - cryptominer wykorzystujący moc procesora lub procesora graficznego ofiary oraz istniejące zasoby do wytworzenia nowej waluty. Dodaje transakcje do blockchaina, wprowadzając nową walutę.

W czerwcu nastąpiło wstrzymanie aktywności jednego z najważniejszych zagrożeń w ostatnich miesiącach, czyli Emoteta - zaawansowanego, samonapędzającego się i modułowego trojana, który po raz pierwszy zwrócił uwagę badaczy bezpieczeństwa sieciowego w 2014 r, kiedy to uznawany był za trojana bankowego. W 2018 r. jego zastosowanie ewoluowało. Zaczął być używany głównie jako botnet, który w ostatnim czasie notowany był w pierwszej piątce najczęściej wykorzystywanego szkodliwego oprogramowania.

Autor: Wojciech Głażewski, Country Manager Check Point Polska


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik