Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyberbezpieczeństwo ta gra zespołowa - w Warszawie dobiegł końca CYBERSEC PL 2017

PATRONAT MEDIALNY 07-04-2017, 09:56

Musi powstać narodowa drużyna cyberbezpieczeństwa - to główne przesłanie zakończonej w Warszawie konferencji CYBERSEC PL. Jej uczestnicy nie mają wątpliwości, że kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni powinny być traktowane priorytetowo, nie tylko przez administrację rządową, ale także przez sektor prywatny. Budowa spójnego, dobrze skoordynowanego systemu cyberbezpieczeństwa jest nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale także wielką szansą dla polskiej gospodarki - podkreślają zgodnie eksperci biorący udział w konferencji.

Konferencja CYBERSEC PL odbywała się, podobnie jak w zeszłym roku, na PGE Narodowym w Warszawie. Organizator forum, Instytut Kościuszki, tym razem postanowił wykorzystać jednak lokalizacje o wiele szerzej -  traktując ją nie tylko jako przestrzeń, w której odbywa się wydarzenie, ale także jako inspirację do budowania kluczowego przekazu tegorocznej edycji konferencji. Bo jak przekonuje jeden z przedstawicieli think tanku, analogii między cyberbezpieczeństwem a światem piłki nożnej jest całkiem sporo. - W cyberbezpieczeństwie tak jak w futbolu, bez strategii, determinacji i konsekwencji meczu nie uda się wygrać. Na tym jednak nie koniec. W temacie cyberbezpieczeństwa potrzebujemy dobrej drużyny, takiej która będzie potrafiła grać do jednej bramki - podkreślała dr Joanna Świątkowska, dyrektor programowa CYBERSEC.

To właśnie potrzeba międzysektorowej współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa była tematem, na który zwracali uwagę niemal wszyscy uczestnicy forum. - Wszystkie służby państwowe w połączeniu z przedsiębiorstwami prywatnymi muszą ze sobą współpracować w zakresie wykrywania, ścigania tych, którzy dokonują przestępstw w cyberprzestrzeni  - podkreślał Piotr Januszewicz dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji. By jednak skutecznie wdrożyć strategię obrony przed cyberzagrożeniami potrzeba, poza współpracą, także dobrej koordynacji takich działań. - Jako Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stoimy na stanowisku, że najlepiej byłoby gdyby koordynacja tych działań była ustanowiona ponad resortowo. Uważam, że powołanie organu bezpośrednio podległego Prezesowi Rady Ministrów jest zasadne i potrzebne - podkreślał Dariusz Gwizdała, zastępca szefa BBN.

CYBERSEC PL 2017

Obecni na konferencji eksperci podkreślali, że to właśnie cyberbezpieczeństwo jest  przyszłością zarówno rozwoju, jak i geopolitycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Dlatego powinniśmy jak najszybciej wzmocnić nasze kompetencje w tym obszarze. Tym bardziej, że światowy rynek cybersecurity szacowany jest na około 120 mld dolarów, a co roku jego wartość rośnie o kolejne 10 %. - Cyberbezpieczeństwo oparte na wysoko zaawansowanych i innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych może być naszym towarem eksportowym. Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej narodowej specjalizacji - podkreślała Izabela Albrycht prezes Instytutu Kościuszki i dodawała, że już teraz polscy informatycy są specjalistami cenionymi na całym świecie. - Musimy to wykorzystać, dlatego jako CYBERSEC i Instytut Kościuszki aktywnie wspieramy polskie startupy technologiczne działające w tym obszarze - zaznaczyła Albrycht . Tego typu firmy mogą liczyć także na wsparcie polskiego rządu. - Polski Fundusz Rozwoju będzie wspierać startupy ze swojego budżetu - deklarował w trakcie jednej z debat Jacek Orzeł z Ministerstwa Rozwoju.

CYBERSEC PL to 4 ścieżki tematyczne, 40 prelegentów i ponad 500 uczestników. W wydarzeniu wzięli udział kluczowi decydenci polityczni, przedstawiciele środowisk eksperckich, narodowi i światowi liderzy biznesu, startupy technologiczne, a także organizacje pozarządowe i liderzy opinii. Poprzez debatę najważniejszych przedstawicieli sektora, wydarzenie wspiera rozwój współpracy publiczno-prywatnej, a także kreuje strategiczne kierunki polityk publicznych i prac legislacyjnych.

Organizowane przez Instytut Kościuszki II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa to krajowa edycja Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC.

III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa odbędzie się w dn. 9-10 października br. w Krakowie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR