Co robi Ulica Sezamkowa w Google? (wideo)

09-11-2009, 12:26

Od kilku dni na głównej stronie Google można zobaczyć postacie z programu Ulica Sezamkowa, który jutro będzie obchodził 40. urodziny. Nie chodzi tu tylko o wspominanie czegoś, co wielu z nas oglądało w dzieciństwie. Ulica Sezamkowa to element ważnej inicjatywy, która ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych i zmianę nauczania w dobrą zabawę.

Ulica Sezamkowa miała swoją premierę 10 listopada 1969 r. w sieci National Education Television. Program z muppetami nie tylko zdobył olbrzymią popularność i pomógł dzieciom np. w poznaniu alfabetu, ale także stał się pierwowzorem dla innych produkcji tego typu. Ulica Sezamkowa to także najdłużej emitowany program dziecięcy w amerykańskiej telewizji. Wyemitowano 39 sezonów dających razem 4196 odcinków.

Aby uczcić rocznicę, firma Google postanowiła od 4 listopada, przez 7 dni, umieszczać na swojej stronie okolicznościowe logo (tzw. doodle) przedstawiające postać z Ulicy Sezamkowej. Pierwszy w doodle pojawił się Wielki Ptak, a dzisiaj na głównej stronie Google widzimy Liczyhrabię.

Za Ulicą Sezamkową stoi organizacja non profit o nazwie Sesame Workshop. Na oficjalnym blogu Google Cristin Frodella podkreśliła, iż jest to jedna z tych organizacji, które starały się wykorzystać nowoczesne media do ulepszania systemu edukacji. Wielu z nas mówi o tym, że nauczanie trzeba ulepszać, dostosowywać do potrzeb dzieci i lubianych przez nie form przekazu. Zdefiniowanie potrzeby to jednak tylko początek. Twórcy Ulicy Sezamkowej niewątpliwie znaleźli dobry sposób na to, aby tę potrzebę zrealizować. Google, upamiętniając Ulicę Sezamkową, chciało zwrócić na ten fakt uwagę.

Stan Schroeder w serwisie Mashable zwraca uwagę na ciekawy zbieg okoliczności – Ulica Sezamkowa ma tyle lat, co internet. To w roku 1969 zainstalowano na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles pierwsze węzły sieci ARPANET. Wielu użytkowników internetu wychowało się więc na Ulicy Sezamkowej.

Oprócz doodles, które przygotowała firma Google, można jeszcze obejrzeć przygotowany na tę okazję film. Śpiewa Ciasteczkowy Potwór. Niestety w tekście piosenki jest coś proroczego...


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy