Co nowego w OS X 10.8 Mountain Lion? (wideo)

25-07-2012, 23:52

Kolejne wydanie systemu firmy Apple dla komputerów biurkowych to zbiór wielu atrakcyjnych nowości. Zobaczcie, jakie zmiany czekają na użytkowników.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Apple udostępniło w swoim sklepie nową wersję systemu OS X, nazwaną tym razem Mountain Lion. Lista nowości jest znana już od jakiegoś czasu, jednak warto przypomnieć, co czeka na użytkowników, którzy zdecydują się wgrać aktualizację.

Jedna platforma

Wgraj nowego OS XGdy Steve Jobs prezentował pierwszą wersję smartfona iPhone, poinformował użytkowników, że na urządzeniu działa pełnoprawna wersja OS X. Okazało się to sporym uproszczeniem, bo gadżety z dotykowymi ekranami kalifornijskiego koncernu funkcjonują w oparciu o iOS.

Różnice między tymi dwiema platformami powoli się jednak zacierają. Z jednej strony iOS jest coraz dojrzalszy i w przyszłości będzie prawdopodobnie lepiej dostosowany do zastosowań profesjonalnych, z kolei OS X oferuje wiele nowości, które do tej pory znaliśmy tylko z tabletów czy smartfonów.

Do najważniejszych funkcji zaczerpniętych ze sprzętów mobilnych należy m.in. moduł Wiadomości, Centrum Gier, Powiadomienia, AirPlay Mirroring, ale również lepsza integracja z usługami społecznościowymi. Funkcję łatwego udostępniania na Twitterze czy Facebooku znajdziemy teraz nawet w menu kontekstowym systemu.

Więcej chmur i bezpieczeństwa

Sonda
OS X jest lepszy od Windowsa?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Apple kontynuuje również integrację swojego iCloud z kolejnymi aplikacjami. Teraz usługa umożliwi wygodne przechowywanie danych na zdalnym serwerze z programów takich, jak Mail, FaceTime oraz wielu innych zewnętrznych narzędzi, które są kompatybilne z rozwiązaniem amerykańskiej firmy.

Użytkownicy mają teraz również otrzymywać większą kontrolę nad tym, co instalują w swoim systemie. Dzięki rozwiązaniu Gatekeeper można na przykład dokładnie ustalić, z jakich źródeł chcemy instalować narzędzia. Do poprawy zabezpieczeń mają się przyczynić również nowe mechanizmy odpowiedzialne za wykonywanie aktualizacji oraz synchronizacji danych.

Ile to kosztuje?

Nową wersję OS X 10.8 Mountain Lion można pobrać już teraz ze sklepu Mac App Store. Za system trzeba zapłacić 16 euro (ok. 67 złotych), chyba że nasz komputer firmy Apple kupiliśmy po 11 czerwca - wtedy aktualizację będziemy mogli pobrać za darmo.

Czytaj także: Technologia 5D zrewolucjonizuje gry? Zobacz, nad czym pracuje Apple

Osoby zainteresowane zmianami w nowym OS X zachęcamy również do zapoznania się z materiałem wideo, który przygotowała firma Apple:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy