Co ci grozi, jeśli nie płacisz abonamentu RTV

Katarzyna Żaczkiewicz 30-11-2009, 07:17

Kontrolę nad pobieraniem abonamentu radiowo-telewizyjnego sprawuje Poczta Polska i minister infrastruktury. W praktyce jednak egzekucja tych należności jest utrudniona z powodu niespójności przepisów ustawy.

Czytelniczka DGP zarejestrowała swój odbiornik telewizyjny 10 lat temu. Jednak od dwóch lat nie płaci abonamentu. W tym czasie kupiła także dwa radia, których nie zarejestrowała. – Czy wobec zaległości z opłatami grozi mi kara pieniężna i czy zostanie wyegzekwowana – pyta pani Joanna z Kielc.

>> Czytaj także: 3,5 mld zł Polacy są winni radiu i TVP

Kara czytelniczce grozi, ale nie będzie wykonana Zgodnie bowiem z ustawą o opłatach abonamentowych kontrolę rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz obowiązku opłacenia abonamentu prowadzi operator publiczny, czyli Poczta Polska. Nadzór nad Pocztą sprawuje minister infrastruktury.

W przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego telewizora lub radia naczelnik urzędu pocztowego wydaje decyzję. Decyzja taka nakazuje rejestrację i ustala wysokość opłaty za używanie. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Przepisy nie wskazują jednak terminu, w którym powinna zostać uiszczona należność wymierzona decyzją naczelnika poczty. Uniemożliwia to stwierdzenie upływu terminu do zapłaty.

Więcej w Gazecie Prawnej

gazeta prawna

 

 

>> czytaj także: Abonament RTV: Więcej Polaków zwolnionych z opłat


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag telewizjatag RTVtag radiotag Poczta Polskatag karytag abonament
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy