Chcesz kartę SIM? Pokaż dowód

03-09-2010, 06:54

Z początkiem września weszły w Chinach w życie regulacje mające ułatwić walkę ze spamem. Obywatele obawiają się, że zamiast tego będą jeszcze baczniej kontrolowani.

Prywatność nie jest czymś, czym władze Chin specjalnie się przejmują, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Zwykli obywatele Państwa Środka nie mogą już rejestrować własnych stron internetowych, a komentując artykuły czy udzielając się na forach internetowych, muszą podawać swoje prawdziwe dane. Nie ma jednak raczej wątpliwości co do tego, że tak naprawdę chodzi o kontrolowanie tego, co kto mówi. Zwłaszcza o władzy i jej działaniach.

>> Czytaj więcej: Przedstaw się, zanim skomentujesz 

Sonda
Rejestracja telefonów na kartę powinna być obowiązkowa:
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Teraz, oficjalnie w imię walki ze spamem, trzeba przedstawić swój dowód osobisty podczas zakupu karty SIM w systemie prepaid. Regulacje w tej sprawie weszły w życie 1 września. Serwis China Daily informuje, że 80 proc. ankietowanych popiera nowe przepisy, jednocześnie jednak 34,6 proc. obawia się, że mogą one mieć negatywny wpływ na ochronę prywatności. W Chinach zdarzały się już bowiem przypadki sprzedaży danych osobowych.

Obywatele boją się także, że będą monitorowani za każdym razem, gdy korzystać będą z telefonu. Co więcej, nowe prawo dotyczyć będzie także cudzoziemców.

Znawcy tematu nie są także przekonani o skuteczności nowego prawa. Większość spamu przesyłana jest bowiem przez samych operatorów telekomunikacyjnych, a ich żadne ograniczenia nie dotyczą. Raczej trudno wątpić w to, by Pekin tej świadomości nie miał. Pozostaje więc pytanie o prawdziwe motywy kierujące władzami.


Następny artykuł » zamknij

HP wygrywa i przejmuje 3PAR

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag SIMtag prywatnośćtag polityka prywatnościtag Chiny
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031