Bruksela zbada firmy Apple oraz Samsung

05-11-2011, 10:56

Powodem są podejrzenia dotyczące możliwego naruszenia przez obie firmy unijnych przepisów antymonopolowych. Pierwszym krokiem było wysłanie próśb o udzielenie dodatkowych informacji.

Od kilkunastu miesięcy trwają prawne przepychanki między Apple'em a Samsungiem Electronics. Chodzi o rzekome naruszenia własności intelektualnej, do których dojść miało przy projektowaniu smartfonów oraz tabletów obu firm. Zarzucają one sobie wzajemnie kradzieże pomysłów. W sądach w kilkunastu krajach rozpatrywane są sprawy z powództw obu firm. Na razie górą wydaje się być amerykańska firma - produkty Samsunga nie mogą być sprzedawane w Niemczech i Australii. Problemy te dotarły także do Brukseli.

Czytaj także: Samsung chce zakazu w kolejnych dwóch krajach

Czytaj także: Galaxy Tab zakazany, Apple wygrywa

Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła postępowanie wyjaśniające w kwestii praktyk obu firm, silnie konkurujących ze sobą na rynkach smartfonów i tabletów. Wysłane do nich zostały prośby o przedstawienie informacji dotyczących najważniejszych patentów, wykorzystywanych przez nie w ich produktach telekomunikacyjnych. Chodzi przede wszystkim o technologie 3G oraz UMTS.

Bruksela podkreśliła, że jest to standardowe zapytanie w postępowaniu antymonopolowym. Chce ona ustalić, czy któraś z firm nie naruszyła unijnego prawa w tym zakresie. Pytani przez agencję Reuters specjaliści są zdania, że postępowanie może bardziej uderzyć w koreańskiego producenta, który już teraz ma poważne problemy w kilku krajach, gdzie jego produkty zostały wycofane ze sprzedaży.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy