Bloger spędzi dwa, a nie trzy lata za kratkami

15-12-2011, 08:29

Sąd w Egipcie obniżył wymiar kary blogerowi, krytycznemu wobec wojskowych władz i wspierającemu Izrael. Czy nowe władze wprowadzą większą swobodę wypowiedzi?

W Egipcie trwają właśnie wybory parlamentarne, które odmienić mogą obraz kraju na arenie międzynarodowej. Są także szansą na to, by państwo wyglądało tak, jak życzą sobie tego jego obywatele. Póki co jednak na czele Egiptu stoją wojskowi i to oni dyktują warunki, na jakich cywile mogą brać udział w sprawowaniu władzy. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tego, jak przejęcie władzy się odbywa. Głosy niezadowolenia szczególnie często usłyszeć można w internecie.

Czytaj także: Egipska aktywistka postawiona przed sądem za wiadomość na Twitterze

Na tematy polityczne i społeczne często wypowiadają się blogerzy. To jednak nie do końca podoba się wojskowym władzom. Human Rights Watch utrzymuje, że blisko 12 tysięcy osób zostało postawionych przed wojskowymi sądami od stycznia br. Liczba ta ma być większa niż w czasie 30-letnich rządów Hosniego Mubaraka. Pierwszym skazanym blogerem był Maikel Nabil. Decyzją trybunału miał spędzić trzy lata w więzieniu oraz zapłacić 200 funtów egipskich (ok. 116 złotych) grzywny - podaje BBC News.

Od sierpnia trwa jego strajk głodowy, rodzina informuje, że Nabil może go zaostrzyć, przechodząc z mleka i soku na jedynie wodę. To mogłoby poważnie zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. Jest to reakcja na decyzję sądu, który obniżył wymiar kary z trzech do dwóch lat. Co oznacza, że bloger spędzi w więzieniu jeszcze rok. Warunkiem wcześniejszego zwolnienia jest przeproszenie władz za swoje poglądy, przede wszystkim za wsparcie dla Izraela.

Jest on jednak nie do spełnienia, gdyż bloger nie uznaje legitymacji prawnej wojskowych trybunałów. Wygląda więc na to, że z więzienia wyjdzie dopiero na początku 2013 roku, chyba że nowa władza go ułaskawi.

Czytaj także: Rewoltę w Egipcie napędza bieda, nie Facebook


Źródło: BBC News
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag więzieni blogerzytag Egipttag blogerzy
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031