Blog czy vlog? Jakie narzędzia do bloga i vloga?

02-11-2015, 13:42

Internet daje ogromne możliwości publikacji treści, a że przepustowość sieci jest coraz większa, to obok blogów powstaje też wiele wideo blogów, potocznie zwane vlogami. Przyjrzyjmy się im bliżej oraz warunkom jakie należy spełnić by je prowadzić.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Tradycyjne blogi są obecne w sieci już od dawna. Dopiero od kilku lat blogi dla wielu stały się sposobem na życie. Obok szalonej popularności blogerów zaczęli też pojawiać się vlogerzy, czyli osoby, które zamiast pisać tekst wolą opowiedzieć o swoich racjach przed kamerą. Która z form jest lepsza? Jak pewnie się domyślacie, nie ma odpowiedzi na to pytanie. Bardziej należy się zastanowić nad tym, która z form bardziej odpowiada Tobie?

Blog pisany

By zacząć tworzyć bloga w tradycyjnym wydaniu czyli pisanego, musicie zastanowić się nad tym, w jakim celu go tworzycie. Piszecie go z pasji, jako dodatkowa aktywność i nie zamierzacie z tego czerpać większych korzyści? W takim razie wystarczą Wam darmowe platformy blogowe. Jedną z popularniejszych i wartych uwagi jest Blogger od Google'a. Platforma jest w pełni darmowa, nie wyświetla reklam na Waszym blogu i daje całkiem spore możliwości konfiguracyjne. Co równie istotne, Blogger umożliwia podpięcie swojego systemu reklamowego Google AdSense, a więc można także dorobić nieco grosza.

Jeśli jednak myślicie poważnie nad prowadzeniem bloga, sugeruję zainwestować we własny serwer hostingowy oraz postawienie swojego systemu do prowadzenia bloga. Nie jest to takie trudne jak się wydaje. Hostingów jest bardzo wiele a koszt utrzymania takiego serwera plasuje się w graniach nawet kilkudziesięciu złotych rocznie. Na początek całkowicie wystarczy. A co z systemem? WordPress jest jednym z tych, które wybierane są najczęściej. Jest po polsku oraz posiada skupioną wokół niego społeczność.

blogowanie

Fot. na licencji CC0

Jest jeszcze domena, bez niej trudno się obyć. O ile w przypadku bloga "pisanego przy okazji" można się bez niej obejść, to jeśli myślicie o poważniejszym  tworzeniu treści, warto zakupić swoją własną unikalną domenę.

Wideo blog

Tutaj droga jest zupełnie inna. Do tworzenia bloga wideo przede wszystkim potrzebujecie urządzenia, które będzie w stanie Was nagrać w dobrej jakości. Sama rozdzielczość HD już nie załatwia sprawy, dobrze jest też mieć określoną płynność na filmie. A do tego potrzeba dobrego sprzętu, oświetlenia oraz mikrofonu. Inaczej będzie się Was oglądać po prostu źle. Masz już sprzęt? Super, to teraz czas na odpowiednie oprogramowanie do montażu. Jednym z tańszych i dość popularnych jest  Sony Vegas. Jest jeszcze Adobe Premiere, niestety do najtańszych nie należy. Niestety oprogramowanie darmowe do montażu filmu słabo sprawdza się w tej roli, dlatego sugeruję płatne rozwiązania.

Gdy macie już gotowy film czas wybrać miejsce, w którym się on znajdzie. Najpopularniejszy jest tutaj zdecydowanie YouTube. Film wrzucicie za darmo, w dobrej jakości i jeszcze YouTube pozwoli Wam coś do niego dorobić. Potężna ilość osób korzystająca z tego serwisu zwiększa także szansę na to, że ktoś w ogóle znajdzie Wasz film.

A może by tak obie te formy?

Istnieją blogerzy, którzy łączą obie formy, czyli piszą tekst na swoim blogu, a także nagrywają filmy w postacie wideo blogów. Dzięki temu potrafią oni dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Niestety przygotowanie dobrego tekstu czy materiału wideo pochłania wiele czasu. Coś za coś.

Autorem tekstu jest Marcin Romanowicz
właściciel bloga konkretny.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.