Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Big Data - bez cloudcomputingu i szczegółowych analiz to tylko masa danych

09-09-2013, 10:12

Jeszcze do niedawna Big Data był tematem, który nie schodził z ust specjalistów branży IT. Szybko przechwyciły go media. Podobnie było z cloudcomputingiem. Oba, w ciągu ostatniej dekady, miały duży wpływ na biznes. Już wkrótce szczecińscy przedsiębiorcy będą mogli poznać ich potencjał.

Za pomocą pojęcia Big Data określa się ogromne ilości informacji, również te generowane w czasie rzeczywistym. Dane te są różnorodne i wchodzą w skład szybko zmieniających się zbiorów, zapisywanych w niepowiązanych systemach, co utrudnia ich gromadzenie i analizowanie. Obejmują ogromne ilości elektronicznych śladów przetwarzanych zarówno w sieci, jak i poza nią. Zaliczyć można do nich np.: posty publikowane przez użytkowników w mediach społecznościowych, zdjęcia i filmy zamieszczane w Internecie, wyszukiwane frazy, zapisy transakcji zakupów, a także dane o klimacie, pozyskiwane przez elektroniczne czujniki, sygnały GPS przesyłane z telefonów komórkowych i inne informacje pochodzące z urządzeń mobilnych, dane medyczne, statystyczne i analityczne czy nawet dane z map i dane teleadresowe.

Big Data – wiele korzyści dla biznesu, ale tylko po odpowiedniej analizie

Biznes już dawno docenił wartość informacji. Poznanie odbiorców naszych produktów i usług jest punktem wyjścia do stworzenia każdej strategii: PR-owej, marketingowej, sprzedażowej. Big Data to umożliwia – pozwala znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących konsumentów: jak poruszają się po internecie, jakie decyzje zakupowe podejmują, co ich interesuje, ile czasu spędzają w danym miejscu w sieci itd. To dlatego dostawcy usług reklamowych (np. domy mediowe) są szczególnie zainteresowani pozyskaniem takich informacji. Big Data pozwala także oceniać wewnętrzne zasoby, np. aktywność i skuteczność własnych pracowników. Z tych właśnie względów rynek wyszedł naprzeciw potrzebom nowoczesnego biznesu.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z przetwarzania Big Data, a więc całkowicie cyfrowych, nietrwałych, szybko tracących na aktualności i zmiennych danych, muszą zostać one poddane badaniom.

W związku z tym na rynku Big Data pojawiła się m.in. usługa analizowania przetwarzanych danych i sporządzania na ich podstawie raportów i wizualizacji. Korzystają z niej m.in. producenci dedykowanych rozwiązań. Dzięki uzyskaniu wyników analiz, mogą oni odpowiadać na potrzeby określonych grup odbiorców i tworzyć aplikacje przeznaczone specjalnie dla nich. Rynek obecnie wykazuje duży popyt na usługi monitorowania marki, stron www czy profili w mediach społecznościowych na podstawie analiz Big Data.

Z tych samych względów na rynku kształtuje się także grupa dostawców narzędzi do analiz olbrzymich ilości gromadzonych danych. Powstają aplikacje i programy, które pozwalają na łączenie strumieni danych i tworzenie w nich zbiorów gotowych do dalszego wykorzystania, gotowe do wdrożenia przez przedsiębiorstwa.

Jak widać, na naszych oczach Big Data przestaje być tylko narzędziem do zbierania informacji przez największe korporacje, a staje się odrębną, rozwijającą się w szybkim tempie, gałęzią biznesu.

Cloudcomputing odpowiedzią na szybki przyrost danych

Rozwój rynku usług Big Data wpływa na rozwój rynku usług cloudcomputingowych. Wynika to z tego, że przetwarzanie rosnących w zawrotnym tempie ilości różnorodnych danych, które wymagają szczególnej ochrony i są olbrzymią wartością dla firmy, wymaga oprócz narzędzi do badań również odpowiedniej infrastruktury i mocy obliczeniowej, dostępności na żądanie i skalowalności. Wszystkie te warunki jest w stanie spełnić tylko technologia, która – tak jak Big Data – z tajemniczego terminu, przewijającego się w rozmowach specjalistów z branży IT, stała się medialnym tematem, a następnie kolejną gałęzią biznesu. Mowa oczywiście o cloudcomputingu. To właśnie chmura umożliwia przedsiębiorstwom korzystanie z potencjału Big Data.

Szczecińscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości Big Data dzięki chmurze

W ramach dostarczania przedsiębiorcom działającym w branży IT innowacyjnych narzędzi, które umożliwiają im przetwarzanie Big Data, w szczecińskim Technoparku Pomerania (www.technopark-pomerania.pl) powstaje właśnie centrum danych, które świadczyć będzie usługi cloudcomputingowe. Platforma chmurowa tworzona w ramach projektu „Cloud for Cities – przetwarzanie w chmurze dla rozwoju miast cyfrowych” pozwoli firmom z tego regionu tworzyć aplikacje dzięki innowacyjnym narzędziom (IaaS i PaaS), bez ponoszenia kosztów na inwestycje we własną infrastrukturę IT, które – zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców i startupów – są ogromną barierą. Umożliwi ona także szybkie wdrażanie tworzonych i uruchamianych na niej rozwiązań. Niezwykle cenną dla firm branży IT cechą cloudcomputingu jest skalowalność, czyli zapewnienie wydajności w miarę rozbudowywania systemów informatycznych, a co za tym idzie, przetwarzania coraz większych ilości przetwarzanych danych.

Szczecińska branża informatyczna jest odbiciem zmian, jakie zaszły na rynku wraz z rozwojem cloudcomputingu i Big Data. Jeśli przedsiębiorcy z tego regionu zastosują odpowiednie narzędzia do analizy, raportowania i wizualizacji Big Data, a także zapewnią im odpowiednią infrastrukturę w postaci chmury, to będą mogli szybko reagować np. na zachowania i nastroje klientów i określać nowe kierunki przemian w biznesie i nadchodzących trendach.

Autor: Michał Smereczyński, Technology Evangelist w agencji Grupa Brandoo (brandoo.pl), będącej członkiem konsorcjum C4C.

Kontakt:

Katarzyna Witkowska - Menedżer Działu Rozwoju Technoparku Pomerania - tel. 91 85 22 915, kwitkowska@spnt.pl

 logosy unijne


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *