Batman zagroził klubowi piłkarskiemu, czyli pozew o nietoperza - AWI

26-11-2014, 13:15

Hiszpański klub Valencia CF miał nietoperza w swoim herbie jeszcze zanim wydano komiksy z Batmanem. Mimo to wydawcy Batmana zgłosili zastrzeżenia wobec stosowania przez klub znaku nietoperza.

To kolejny tekst z cyklu Absurdy własności intelektualnej (AWI). 
* * *

Batmana znają prawie wszyscy i wielu ludzi zna jakieś logo Batmana. To logo zmieniało się z czasem (można to zobaczyć na filmie), ale zawsze był to uproszczony wizerunek nietoperza. 

Oczywiście symbol nietoperza pojawił się w kulturze znacznie wcześniej. Znajdziemy go w herbach m.in. Walencji, francuskiej miejscowości Montchauvet albo niemieckiej Fiefbergen (tak mówi Wikipedia). Nie jest więc niczym dziwnym, że klub sportowy Valencia CF ma nietoperza w herbie od roku 1922. Symbol klubu jest starszy od Batmana, bo superbohater po raz pierwszy pojawił się w komiksach z 1939 roku. 

Wydawca Batmana ma zastrzeżenia

Mimo powyższych faktów firma DC Comics, wydawca komiksów z Batmanem, postanowiła zgłosić zastrzeżenia do najnowszego wariantu symbolu nietoperza z Walencji. Kiedyś ten piłkarski nietoperz miał skrzydła złożone, ale ostatnio je rozłożył i DC Comics uznała, że ten nowy znak można pomylić z logo Batmana. 

porównanie znaków

 

Jak ma wyglądać nietoperz?

Ta sprawa wywołuje w prasie głównie dowcipne komentarze i nic dziwnego. Trudno w ogóle zrozumieć, dlaczego wydawca komiksów ma zastrzeżenia do podobieństw znaku. Czy jego prawnicy naprawdę wierzą, że jakiś fan Batmana kupi przez przypadek koszulkę klubu z Walencji i klub będzie się bogacił na takich pomyłkach? 

Inna rzecz, że przecież nietoperz musi wyglądać jak... nietoperz. Musi to być taki mały ssak ze skrzydłami i nie może to być ryba z mackami. W tej sytuacji pewne podobieństwa uproszczonych rysunków są zrozumiałe, choć mimo to obydwa symbole wydają się wystarczająco zróżnicowane. Trudno byłoby chyba przyznawać firmie DC Comics prawa do wszystkich symboli danego zwierzęcia. Przypomnijmy raz jeszcze, że logo Batmana ulegało zmianom i prawie każdy rysunek nietoperza można uznać za podobny (w jakimś stopniu) do jakiegoś logo batmana.

Sonda
Czy mógłbyś pomylić koszulkę z Batmanem z koszulką Valencii CF?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Pozwu nie ma, znak nie jest w użyciu

Kibice wyśmiewają ten oczywisty absurd, ale klub Valencia CF musiał potraktować sprawę poważnie. Na stronie klubu znajdziemy oświadczenie, z którego wynika, że już w 2012 klub wystąpił do Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) o rejestrację tego nowego rysunku nietoperza jako znaku do używania na codziennej odzieży.

W czasie procesu rejestracyjnego DC Comics złożyła zastrzeżenia, ale nie było pozwu. To dość istotne, bo niektóre media donoszą o pozwie. Dodaje to posmaku sensacyjności, ale najwyraźniej jest nieścisłą informacją.  

Obecnie klub Valencia CF nie korzysta z tego nowego symbolu i nie ma zamiaru tego robić. Klub stosuje obecnie herb z nietoperzem, który jest zarejestrowanym znakiem towarowym i nie jest przedmiotem żadnych prawnych sporów. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31