Banki udostępniają e-usługi ZUS. Dalsza integracja e-bankowości z e-administracją

27-05-2016, 11:59

Wybrani klienci banków PKO BP i BOŚ mogą już założyć profil zaufany na platformie ZUS przez system bankowości. Co bardzo istotne, procedura nie wymaga wizyty w urzędzie.

Start programu "Rodzina 500 Plus" był przełomem dla administracji elektronicznej w Polsce. Po raz pierwszy obywatele zyskali możliwość załatwienia sprawy urzędowej przez system transakcyjny banku. Takie rozwiązanie nie wszystkim się podoba, bo przecież e-usługa państwowa staje się zależna od systemów pewnych firm. Z drugiej jednak strony te firmy - banki - świadczą już ważne usługi przez internet i mają doświadczenie w tworzeniu niezawodnych systemów do zadań specjalnych. Skoro nie boimy się powierzać im przelewów to właściwie dlaczego nie miałyby one załatwiać spraw urzędowych? 

ZUS w e-bankowości

Teraz związki pomiędzy e-administracją i e-bankowością zaczynają się zacieśniać. W pierwszej połowie tego miesiąca ZUS we współpracy z PKO Bankiem Polskim wprowadził pilotażowo nową usługę. 50 tysięcy losowo wybranych klientów PKO Banku Polskiego zyskało możliwość założenia i uwierzytelnienia (zaufania) profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz logowania do niego za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej.

Do tej pory aby móc w pełni korzystać z elektronicznego ZUS trzeba było zarejestrować swój profil na PUE ZUS i uwierzytelnić go (zaufać) poprzez potwierdzenie swojej tożsamości. Można to było zrobić osobiście w jednostce ZUS lub elektronicznie za pomocą ePUAP. E-bankowość wprowadza nowy sposób założenia i uwierzytelnienia (zaufania) profilu na PUE ZUS bez konieczności składania wizyty w urzędzie.

Wspomniane 50 tysięcy klientów to już historia. 16 maja ZUS ogłosił, że kolejni klienci są sukcesywnie włączani do pilotażu nowej usługi i już milion klientów PKO Banku Polskiego ma możliwość założenia i uwierzytelnienia (zaufania) profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz logowania do niego za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej.

Potem - 19 maja - ogłoszono, że również klienci BOŚ Banku mają możliwość założenia i uwierzytelnienia (zaufania) profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz logowania do niego za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej BOŚBank24 Twoje e-Konto.

Jak to działa?

Jeśli jesteście szczęśliwcami, którym udostępniono nową usługę w iPKO, opisujemy dla was jak założyć i uwierzytelnić swój profil na PUE ZUS.

  1. Zaloguj się do serwisu iPKO i z górnego menu wejdź w zakładkę "e-Urząd". 
  2. Kliknij przycisk "Przejdź do Portalu PUE ZUS". 
  3. Zaakceptuj oświadczenie i podaj kod jednorazowy z narzędzia autoryzacji, a następnie zatwierdź zmiany przyciskiem "Zaloguj", a zostaniesz przeniesiony na stronę PUE ZUS. 
  4. W oknie formularza rejestracji uzupełnij podstawowe dane tj. adres e-mail oraz opcjonalnie numer telefonu komórkowego. 
  5. Zapoznaj się z Regulaminem nowego profilu i zaznacz wymagane oświadczenie oraz zgodę na przetwarzanie, gromadzenie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie i usuwanie danych adresowych (w tym adresu e-mail) przez ZUS. 
  6. Kliknij ,,Dalej'', a zostaniesz przekierowany na stronę swojego profilu na PUE ZUS. 
  7. Wiadomość zawierająca nadany login zostanie wysłana na adres e-mail podany w formularzu rejestracji.

Jeśli już założycie profil PUE ZUS to możęcie się do niego logować przez serwis iPKO. Możecie też zalogować się ze strony PUE ZUS przy użyciu loginu i hasła z iPKO. W tym celu przy logowaniu na stronie PUE należy na stronie "Wybór sposobu logowania" wybrać opcję "Bankwość elektroniczna. Zaloguj za pośrednictwem banku".

Wygląda na to, że e-administracja może stać się wygodniejsza dzięki e-bankowości. Jednocześnie musimy uczulić, że teraz będziecie mieli jeszcze więcej powodów, aby dbać o bezpieczeństwo w czasie logowania się do banku. 

Czytaj także: Rusza Rodzina 500 Plus. Jak wygląda składanie wniosku przez internet (bank i ePUAP)?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy