Autostopem przez internet - jak tanio podróżować po Polsce i Europie

07-07-2011, 17:56

Czasami wystarczy kilkadziesiąt złotych w kieszeni i można znaleźć się kilkaset kilometrów od domu. Codziennie w serwisach carpooling aktywnych jest ponad 600 tys. ofert.

Sonda
Jechałeś kiedyś autostopem?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Kierowca, który wybiera się w trasę i ma wolne miejsca w samochodzie, może poszukać chętnych do podzielenia się kosztami przejazdu. Pasażer, który nie ma własnego samochodu, a obawia się tradycyjnej jazdy autostopem, umawia się z kierowcą na przejazd i dzięki temu podróżuje taniej.

- Oferty pojawiające się w bazie carpooling.pl to zwykle przejazdy na dystansach poniżej tysiąca pięciuset kilometrów - rzadko ktoś wybiera się w jeszcze dłuższą trasę samochodem (...) Jakiś czas temu mieliśmy jednak w bazie ofertę przejazdu na trasie Kraków - Wrocław - Walencja (Hiszpania), a zatem ponad 2500 km - tłumaczy Justyna Luty-Urbanek z carpooling.pl

Kierowca w swojej ofercie przejazdu może wprowadzić system rezerwacji miejsc, co daje mu pewność, że zainteresowani pasażerowie na pewno wybiorą się w podróż. Zanim kierowca potwierdzi zabranie danej osoby, może przejrzeć jej profil zawierający między innymi oceny zebrane od innych kierowców. Komentarze na temat kierowcy przydają się natomiast pasażerom, gdyż ułatwiają podjęcie decyzji o skorzystaniu z oferty danego kierowcy.

>> Czytaj też: Podróże zagraniczne z kartą w portfelu

carpooling.pl zawiera oferty często atrakcyjnych przejazdów po Polsce i Europie
fot. - carpooling.pl zawiera oferty często atrakcyjnych przejazdów po Polsce i Europie
- Idea carpoolingu zrodziła się w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, podczas tzw. kryzysu paliwowego, kiedy znacznie wzrosły ceny paliw, a przejazdy były organizowane "offline" - np. w Niemczech na dworcach kolejowych w największych miastach znajdowały się tzw. Mitfahrzentrale, gdzie kierowca mógł zgłosić, iż ma wolne miejsca w samochodzie - tłumaczy Justyna Luty-Urbanek.

Pierwotnym rynkiem serwisu carpooling były Niemcy, następnie w wyniku ekspansji serwis pojawił się w: Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii i Polsce. Z danych serwisu wynika, że w ciągu 10 lat działalności zorganizowano w ten sposób ponad 16 mln przejazdów, co pozwoliło zaoszczędzić 530 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery. Średni koszt przejazdu to ok. 20 euro.

Serwis dostępny jest w wersji mobilnej jako aplikacja na iPhone'a i - w przygotowaniu - na Androida. Więcej pod adresem: www.carpooling.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031