Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Aresztowania i oskarżenia cyberprzestępców coraz częstsze (wideo)

14-05-2010, 11:16

Szkodliwe oprogramowanie, niegdyś pisane przez hobbystów, około 2003 roku stało się dużą, przynoszącą zyski działalnością, kontrolowaną przez zorganizowane grupy cyberprzestępców. Przejście od aplikacji, które były przede wszystkim dokuczliwe, do działalności przestępczej przez wiele lat nie znajdowało swojego odbicia w liczbie aresztowań i wyroków skazujących. Teraz to się zmienia - informują eksperci z firmy F-Secure.

Mikko Hypponen, szef Laboratorium Badawczego F-Secure- Firmy tworzące programy antywirusowe to nie policja, ale zawsze dostarczają władzom materiały uzyskane podczas badań przestępczości komputerowej, aby umożliwić podjęcie stosownych działań - tłumaczy Mikko Hypponen, szef Laboratorium Badawczego F-Secure

W marcu 2010 roku, niejaki Alfredo Gonzales dostał wyrok 20 lat więzienia za kierowanie gangiem, który wykradł dziesiątki milionów rekordów dotyczących kart kredytowych z TJ Maxx oraz kilku innych sklepów w USA. Jest to najwyższy wyrok w historii przestępczości komputerowej. Gonzales wraz ze swoim gangiem zdobył dostęp do systemów uwierzytelniających modułów kasowych poszczególnych sprzedawców, włamując się do sieci bezprzewodowej (Wi-Fi). Spowodowało to konieczność ponownego wydania milionów kart kredytowych.

>> Czytaj więcej: 20 lat za kratkami za cyberkradzieże

Inne godne uwagi przypadki z 2010 roku to skazanie w Wielkiej Brytanii Renu Subramaniam vel JiLsi, jednego z przestępców komputerowych z serwisu Darkmarket, na prawie pięć lat więzienia. Z kolei w Estonii autor rodziny wirusów Allaple, Artur Boiko, został uznany za winnego i skazany na 2 lata i 7 miesięcy więzienia.

Ponadto w Rumunii - dzięki współpracy z władzami Rosji - aresztowano ponad 70 członków gangu wyłudzającego poufne informacje. Rosja od dawna była postrzegana jako bezpieczna przystań dla przestępców komputerowych, dlatego ta sprawa wygląda obiecująco pod wieloma względami.

- Przestępczość internetowa nie jest już działalnością pozbawioną ryzyka. Mimo wszystko, przestępstwo jest przestępstwem. Zaangażowanie się w to instytucji ochrony porządku publicznego było tylko kwestią czasu. Mamy nadzieję, że informacje o nowych aresztowaniach i wyrokach skazujących staną się powszechne - dodaje Hypponen.

Poniżej zamieszczamy przygotowany przez F-Secure film pt. „Zbrodnia i kara” (Crime and Punishment). Aby zapoznać się z dodatkową analizą stanu bezpieczeństwa komputerów i danych od początku bieżącego roku, proponujemy także odwiedzenie strony www.youtube.com/FSecureNews, gdzie można znaleźć inne ciekawe filmy, w tym „Bezpieczeństwo telefonów komórkowych” (Mobile Phone Security) oraz „Ataki ukierunkowane i operacja Aurora” (Targeted Attacks and Operation Aurora).

>> Czytaj także: Co nam grozi w 2010 roku, czyli sprzeczne wizje firm antywirusowych


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: F-Secure



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR