Apple usunie fałszywego antywirusa

25-05-2011, 12:50

Producent z Cupertino postanowił zareagować na złośliwe oprogramowanie, które od kilkunastu dni nęka użytkowników Mac OS.

Na początku miesiąca informowaliśmy o zagrożeniu dla użytkowników Mac OS, którzy w ostatnim czasie pobrali z niezaufanego źródła aplikację podszywającą się pod antywirusa.

>>Czytaj także: iPhone 5 z wypukłym ekranem?

Sonda
Systemy Apple są bezpieczniejsze niż Microsoftu?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Do tej pory tego typu ataki skierowane były przede wszystkim w użytkowników systemu Windows, jednak wraz z rosnącą popularnością produktów od Apple'a również ich posiadacze powinni być bardziej czujni. 

Producent z Cupertino ogłosił ostatnio, że wyda specjalną poprawkę dla Mac OS X, która wykryje i usunie złośliwe oprogramowanie występujące m.in. pod nazwami MacDefender, MacProtector czy MacSecurity. Fałszywe antywirusy (tzw. rogueware), co prawda, nie miały negatywnego wpływu na działanie komputera, jednak próbowały od użytkowników wyłudzać pieniądze.

Zasada ich działania jest bardzo prosta. Po instalacji MacDefendera program zgłaszał, że odnalazł na dysku złośliwe oprogramowanie. Nie chciał jednak zwyczajnie usunąć problemu, lecz zamiast tego prosił o dokonanie opłaty, by kontynuować proces oczyszczania komputera.

Użytkownicy mogą poczekać na łatę, którą Apple obiecało udostępnić w najbliższych dniach, bądź skorzystać z instrukcji zawartej na stronie producenta.

>>Czytaj także: Kolejne włamanie do Sony: "chcieliśmy was bardziej pogrążyć"


Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy