Apple ostrzega przed pogorszeniem marży

28-10-2010, 18:11

Oprócz tego zauważalny jest bardzo duży wzrost liczby stałych pracowników. Firma ma ich obecnie ponad 46 tysięcy. W rozpoczętym właśnie roku 2011 liczba ta zapewne ulegnie dalszemu zwiększeniu.

W połowie października Apple upubliczniła swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2010 roku, o czym informowaliśmy w Dzienniku Internautów. Firmie po raz pierwszy udało się przekroczyć barierę 20 miliardów dolarów w przychodach. W ciągu roku wzrosły one o ponad 66 procent. Jednocześnie jednak mocno w górę poszły koszty sprzedaży oraz koszty operacyjne.

>> Czytaj więcej: Apple: 20 mld USD przychodów po raz pierwszy

Analityków dane te niewątpliwie ucieszyły, zwłaszcza że najlepszy kwartał dopiero przed nami. Z przekazanych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dokumentów wynika jednak, że sytuacja firmy może wcale nie być aż tak różowa, jak mogłoby się wydawać.

Sonda
Posiadasz jakiś produkt firmy Apple?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Sprzedaż kluczowych urządzeń (z wyjątkiem iPoda) dynamicznie rośnie. Ma to jednak swoją cenę. W ciągu roku firma zwiększyła zatrudnienie 34,3 do 46,6 tysięcy osób, czyli o ponad 35 procent. Zdecydowana większość nowych zatrudnionych - ponad 10 tysięcy - znalazła zatrudnienie w dziale sprzedaży, w tym przede wszystkim w sklepach. Tych firma ma obecnie 317, o 43 więcej niż rok temu - podaje agencja Reuters.

Apple w przesłanych do SEC dokumentach ostrzega przed dalszym pogorszeniem marży. W zakończonym miesiąc temu kwartale było to 39,4 proc. W obecnym ma ona spaść do poziomu 36 proc. Apple podkreśla, że jest to przede wszystkim wynik wprowadzania nowych produktów, a także spodziewanego wzrostu kosztów komponentów.

>> Czytaj także: Nowości Apple: cienkie MacBooki Air i Mac OS X Lion ze sklepem

Wydatki kapitałowe mają wynieść 4 miliardy dolarów (wobec 2,6 miliardów w zakończonym roku), z czego 600 milionów przeznaczone zostanie na otwarcie 40-50 nowych sklepów. Ponad połowa z nich ma zostać zlokalizowana poza Stanami Zjednoczonymi.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyniki finansowetag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy