Apple najbardziej wartościową firmą w USA. Na chwilę.

10-08-2011, 07:11

Na chwilę firma Steve'a Jobsa wyprzedziła Exxon Mobila, od 2006 roku najbardziej wartościową firmę Stanów Zjednoczonych. Na koniec notowań firmy znowu zamieniły się miejscami. Nie ma jednak wątpliwości, że szykuje się zmiana na dłużej.

Apple rok temu stała się największą pod względem wartości firmą w branży IT, wyprzedzając wieloletniego lidera, czyli Microsoft. Jeszcze w maju firma zajmowała drugie miejsce w Stanach Zjednoczonych z wartością na poziomie 309,2 mld dolarów. Wyprzedzał ją jedynie koncern paliwowy Exxon Mobil Corp., którego wartość wyniosła 397,4 mld dolarów.

>> Czytaj także: Niespodziewana degradacja Apple - i awans Microsoftu - w indeksie Nasdaq

Ostatnie wahania na światowych giełdach sprawiły jednak, że chwilowo Stany Zjednoczone zyskały nowego lidera pod względem wartości - akcje Apple'a systematycznie drożały, windując wartość przedsiębiorstwa do poziomu 341,5 mld USD. Ponieważ obawy o kondycję światowej gospodarki i zapotrzebowanie na ropę naftową nie maleją, akcje Exxona taniały. Wczoraj wartość firmy w pewnym momencie wyniosła 341,4 mld USD. Na koniec notowań firmy jednak powróciły do swoich pierwotnych pozycji.

Sonda
Czy prezydencja to dobry czas na promowanie kraju i ludzi?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Pytani przez agencję Reuters analitycy nie mają jednak wątpliwości co do tego, że stała zmiana na pozycji lidera się dokona. Jest to tylko kwestią czasu. Przychody Exxona są - co prawda - czterokrotnie wyższe niż Apple'a, jednak to ta druga firma posiada atuty w postaci iPhone'a, iPada i komputerów osobistych, których sprzedaż bardzo szybko rośnie. Nie straszna popytowi była nawet recesja. Tymczasem spadek aktywności gospodarczej natychmiast przekłada się na zapotrzebowanie na paliwa, co automatycznie wpływa na obniżenie przychodów.

Exxon stał się najbardziej wartościową amerykańską firmą w roku 2006, widać jednak, że jej liderowanie powoli dobiega końca. Trudno bowiem o innowacyjność w zakresie paliw kopalnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy świat coraz głośniej mówi o ograniczeniu ich roli na rzecz źródeł energii odnawialnej.

Apple tymczasem przedstawia nowe produkty i usługi (niedawno iPad 2 oraz iCloud), co pompuje nie tylko oczekiwania co do poziomu przychodów i zysków (które od kilku kwartałów biją rekordy), ale także dalszego wzmacniania się firmy kosztem konkurentów. Zajęcie przez koncern z Cupertino pierwszego miejsca w kategorii najbardziej wartościowych firm jest więc de facto przesądzone. No, chyba że nagle świat przestanie kupować smartfony, tablety i muzykę.

>> Czytaj także: Apple najbardziej wartościową marką świata


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy