Antykonkurencyjna umowa Play i Plusa do zmiany

26-11-2009, 17:19

Prezes UOKiK zobowiązała P4 (Play) i Polkomtel (Plus) do zmiany antykonkurencyjnych warunków umowy. To efekt  postępowania antymonopolowego przeciwko P4 i Polkomtelowi, które rozpoczęło się w lutym br. i dotyczyło warunków świadczenia usług roamingu krajowego.

Roaming krajowy umożliwia korzystanie z obcych sieci, w przypadku gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora, z którym podpisał umowę o usługi telefonii mobilnej. Z informacji, którymi dysponował UOKiK, wynikało, że między dwoma operatorami telefonii komórkowej – P4 i Polkomtelem - doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia.

P4 nie musi już kupować dostępu do sieci od Polkomtela

Prowadzone postępowanie wykazało, że niezgodne z prawem antymonopolowym są warunki zawartego kontraktu – w szczególności zobowiązanie P4 do zakupu dostępu do sieci wyłącznie od Polkomtela. Dodatkowo umowa zagwarantowała Polkomtelowi prawo pierwszeństwa świadczenia tej usługi przed innymi operatorami. Urząd uznał, że warunki zawartego porozumienia między spółkami mogły przyczynić się do ograniczenia konkurencji.

Prezes UOKiK wyjaśnił, że nie kwestionuje prawa przedsiębiorców do zawierania umów na wyłączność oraz zastrzegania pierwszeństwa między kontrahentami. Zakazane są jednak tego typu klauzule, umieszczane zwłaszcza w wieloletnich umowach, które mogą wpłynąć na ograniczenie konkurencji na danym obszarze.

W związku z tym, że spółki zobowiązały się do zmiany warunków kontraktu oraz wykreślenia kwestionowanych klauzul antykonkurencyjnych, Urząd nie nałożył na przedsiębiorców kary finansowej. W przypadku porozumienia zawartego między Polkomtelem i P4 wypełnienie zobowiązań, zdaniem Urzędu, wyeliminuje kwestionowane klauzule i jednocześnie pozwoli osiągnąć stan rynku zgodny z prawem konkurencji. Spółki zobowiązane zostały również do składania sprawozdania o zrealizowaniu zobowiązania przez trzy kolejne lata trwania współpracy między nimi.


Źródło: UOKiK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag UOKiKtag roamingtag prawo antymonopolowetag Polkomteltag P4
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031