Anna Streżyńska odchodzi

23-12-2011, 14:44

Do końca stycznia pełnić będzie funkcję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki niej mamy tańszy internet, tańsze połączenia komórkowe, a także sporo konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Kadencja Anny Streżyńskiej, od roku 2006 Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, upłynęła w maju br. Jednak od tego czasu rząd nie był w stanie podjąć decyzji, czy zostawić ją na tym stanowisku, czy też wymienić na kogoś innego. Od ponad pół roku trwa więc w atmosferze wyczekiwania na dalszy bieg wydarzeń. Czekają także operatorzy telekomunikacyjni oraz klienci. Wygląda jednak na to, że era Streżyńskiej dobiegła końca.

Czytaj także: UKE chce przeciwwagi dla Solorza-Żaka, szykuje nowy przetarg

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że minister Michał Boni spotkał się z Anną Streżyńską i podziękował jej za jej pracę oraz osiągnięcia. Dodał, że premier chciałby powołać kolejną osobę na nową kadencję. Miałaby ona zostać zgłoszona Sejmowi na początku stycznia, by ten do końca miesiąca dokonał wyboru.

Formalnie Anna Streżyńska opuści Urząd pod koniec stycznia 2012 roku. Zastąpić by ją miała Magdalena Gaj, wiceminister w resorcie Boniego. Jest to jednak informacja niepotwierdzona.

Wiadomo, że Michał Boni chciałby nadal współpracować z ustępującą Prezes UKE, wykorzystując jej doświadczenie w pracy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC).

Ostatnie pięć lat prezesury Anny Streżyńskiej upłynęło na bezpardonowej walce z monopolami - przełamała ona opór Telekomunikacji Polskiej, stawiając na rozwój konkurencji. Złamała także oligopol na rynku telefonii komórkowej, umożliwiając wejście na niego nie tylko operatorom wirtualnym, ale także kolejnemu z własną infrastrukturą, czyli Playowi. Dzięki jej staraniom znacząco zmalały koszty połączeń telefonicznych, a także dostępu do internetu.

Czytaj więcej: 140 zł za 1 Mbps? Tak było przed Streżyńską

Za walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej została w roku 2008 uhonorowana nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego. Za swoje działania zyskała przydomek "Żelaznej Damy".


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy