Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Android najbardziej zagrożoną platformą mobilną

24-08-2011, 12:59

W drugim kwartale 2011 r. liczba szkodliwych programów atakujących platformę Android wzrosła o 76 proc. w stosunku do kwartału poprzedniego - wynika z najnowszego raportu McAfee nt. bezpieczeństwa w internecie.

Zagrożenia mobilne w II kwartale 2011
fot. McAfee - Zagrożenia mobilne w II kwartale 2011
Jednocześnie liczba nowych szkodliwych programów dla Androida stanowiła w omawianym kwartale niemal 2/3 wszystkich nowo odkrytych zagrożeń dla platform mobilnych (zob. infografikę obok).

Jak zauważają specjaliści, malware na platformy mobilne w dużej mierze przypomina podobne programy na komputery PC, zawiera funkcje ukrywania swojej obecności, obsługi botnetów oraz rootkitów. Zarazem wiele z nich wykorzystuje specyfikę smartfonów, np. malware Android/Jmsonez.A wyświetla kalendarz na styczeń 2011 r., a każda próba zmiany miesiąca na inny powoduje wysyłanie SMS-ów na płatne numery. Program stara się też ukryć swoją obecność, kasując ewentualne potwierdzenia. Z kolei Android/Smsmecap.A wysyła lekceważące lub prześmiewcze SMS-y na numery pobrane z bazy kontaktów.

>> Czytaj także: Mobilny Zeus atakuje Androida

– W tym roku ponownie zanotowaliśmy rekordowe ilości szkodliwych programów, przede wszystkim na urządzenia mobilne, gdzie ich liczba jest bezpośrednio związana z popularnością danego urządzenia. Zarazem ataki stają się coraz bardziej złożone i są coraz skuteczniej ukrywane, co oznacza że przez długi czas mogą pozostać niewykrytekomentuje Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs.

Drugim ciekawym wątkiem, który porusza raport kwartalny McAfee, jest radykalny wzrost intensywności działań haktywistów. Celami cyberataków stały się m.in. Komisja Europejska, Ministerstwo Finansów Francji i dziesięciu ministrów Australii (łącznie z premierem, ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony), a także agencje kosmiczne USA i UE (NASA i ESA). Z kolei w Niemczech stwierdzono, że użytkownicy sieci rządowej są celami średnio pięciu ataków dziennie.

Według Vincenta Weafera haktywiści zmieniają oblicze cyberprzestępczości poprzez wyraźne rozróżnienie ataków przeprowadzanych dla korzyści finansowych od ataków mających nagłośnić sprawy popierane przez cyberprzestępców.

>> Czytaj także: Anonymous "nie boją się okrętów" i atakują NATO

Więcej informacji można uzyskać w raporcie kwartalnym (dokument PDF w jęz. angielskim, 24 str.) - McAfee Threats Report: Second Quarter 2011.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: McAfee



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR