Amazon Silk: Przeglądarka wspomagana chmurowo

29-09-2011, 13:17

Nowy rodzaj przeglądarki przedstawił Amazon wraz z tabletem Kindle Fire. Program wykorzystuje usługi Amazon Web Services do przyspieszenia przeglądania na urządzeniu mobilnym. Widać zatem, że cloud computing nabiera znaczenia nie tylko dla usług typowo internetowych, ale również dla takich produktów, jak urządzenia przenośne i ich podstawowe oprogramowanie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Tablet Kindle Fire to nowy i najtańszy jak dotąd konkurent iPada 2. Ma on być czymś w rodzaju pustego koszyka, do którego klienci będą "wrzucać" kolejne cyfrowe książki, albumy z muzyką i filmy z internetowego sklepu, gdzie znajduje się 18 milionów pozycji. Zaletą urządzenia ma być także możliwość przechowywania treści w chmurze Amazonu.

Dziennik Internautów wspominał już, że w nowym tablecie znajdzie się przeglądarka Amazon Silk, która ma skrócić czas ładowania stron. Będzie to możliwe dzięki temu, że część pracy niezbędnej do wyświetlenia strony zostanie przeniesiona na serwery usługi Amazon EC2.

Problemem w szybkim ładowaniu stron jest m.in. ich złożoność. Przykładowo strona CNN wymaga pobrania 161 plików z 25 unikalnych adresów. Według Amazonu typowa strona internetowa wymaga pobrania 80 plików z 13 różnych miejsc. Jest to problem szczególnie przy przeglądaniu mobilnym, gdzie opóźnienia są dość odczuwalne.

Serwery usługi Amazon EC2 dysponują dużą mocą obliczeniową i są podłączone do sieci szkieletowej, zatem na pobranie potrzebnej treści mogą potrzebować np. 5 milisekund zamiast 100, jak w przypadku urządzeń przenośnych. Amazon Silk korzysta z serwerów EC2, aby zebrać komponenty strony i dostarczyć je do Kindle Fire w formie jednego, szybkiego strumienia informacji.

Czytaj: Kolorowy tablet Amazona powalczy z iPadem (wideo)

Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiele czołowych stron internetowych korzysta z usługi Amazon EC2. Oznacza to, że niektóre żądania nawiązania połączenia nie wyjdą poza infrastrukturę Amazonu. Co więcej, Silk - obsługując miliony wizyt każdego dnia - będzie zdobywać informacje dotyczące choćby tego, gdzie użytkownicy udają się po odwiedzeniu danej strony. Pozwoli to na podejmowanie "inteligentnych" decyzji w zakresie tego, jakie treści wcześniej przesłać na urządzenie Kindle Fire, aby były one dostępne lokalnie w pamięci podręcznej.

Warto zauważyć, że idea wspomagania przeglądania mobilnego mocą serwerów nie jest całkiem nowa. Przeglądarki firmy Opera Software umożliwiają pobieranie stron z serwerów Opery po ich uprzednim skompresowaniu. Funkcja ta była dostępna najpierw w przeglądarce Opera Mini.

Propozycja Amazonu jest nieco inna, bo firma występuje jako dostawca usługi chmurowej, urządzenia i przeglądarki zarazem. Amazon jest też dostawcą treści dla swojego urządzenia. Eric Schmidt z Google'a najwyraźniej miał powody, aby zaliczyć Amazon do "gangu czterech" - grupy firm, która będzie w stanie napędzać usługi konsumenckie w sposób trudny dotychczas do osiągnięcia.   

Czytaj: Amazon chce cyfrowej biblioteki


Źródło: Amazon


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.