Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

ACTA: Ostateczne starcie na początku lipca

21-06-2012, 14:05

Temat ACTA pojawił się już w kalendarzu posiedzeń plenarnych Parlamentu Europejskiego. Jest szansa wygrać z ACTA, ale całkiem lekko nie będzie.

Najważniejszą wiadomością dzisiejszego dnia jest niewątpliwie to, że komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (INTA) przyjęła sprawozdanie zalecające odrzucenie ACTA. Przed nami ostateczne starcie w głosowaniu plenarnym.

Czytaj:  ACTA przegrywa we wszystkich komisjach europarlamentu! INTA zaleci odrzucenie traktatu!

Na stronie Parlamentu Europejskiego znalazła się już informacja o tym, że ACTA będzie przedmiotem debaty planowanej na wtorek, 3 lipca, godz. 15:00-21:00. ACTA ma być pierwszym punktem tej części obrad. Nie jest jeszcze całkiem pewne, kiedy dokładnie odbędzie się głosowanie. W każdym razie na początku lipca trzeba być czujnym.

Dzisiejsze głosowanie w komisji INTA to dobry zwiastun, ale warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

  • W komisji INTA stosunek europosłów przeciwnych ACTA do tych sprzyjających porozumieniu wynosił 19/12. Widać zatem, że wsparcie dla ACTA jest dość mocne pomimo ulicznych protestów, cyberprotestów itd.
  • Lobbyści przemysłu praw autorskich nie odpuścili ani na chwilę. W Parlamencie Europejskim pojawiły się dziwne plakaty reklamujące stronę z "faktami o ACTA". W tę akcję angażowały się takie organizacje, jak ZPAV, Stowarzyszenie Wydawców REPROPOL i in.
  • W czasie głosowań w komisji INTA w pewnym momencie oddano więcej głosów, niż było to możliwe. Głosowanie powtórzono. To dziwne, że akurat przy głosowaniu ACTA dzieją się takie rzeczy.

Staram się nie być optymistą, ale jako człowiek obserwujący ACTA od 2008 roku wiem jedno - kolejne "niezwykłe zdarzenia" mogą mieć niebawem miejsce. Jeśli się okaże, że głosowania nad ACTA nagle przełożono, nie powiadamiając o tym fakcie wszystkich europosłów, nie będę ani trochę zdziwiony. A może ktoś zaproponuje tajne głosowanie? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, również nie byłbym zdziwiony. Swojego czasu mówiono już, że nie można ujawniać wszystkich informacji w obawie o zdrowie i życie negocjatorów ACTA (sic!)

ACTA przegrywa, ale w pewnym sensie wciąż jest to żywa i silna inicjatywa, więc miejmy się na baczności. Następny etap - 3 lipca... chyba. 

Czytaj: Foto: Jak lobbyści przekonywali europosłów do ACTA


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik