Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nadal w Polsce nie ma książki telefonicznej, która zawierałaby spis abonentów wszystkich sieci, zarówno operatorów stacjonarnych, jak i komórkowych. Nie podoba się to Komisji Europejskiej, która zamierza w związku z powyższym skierować do Trybunału Europejskiego skargę przeciwko Polsce. Firmą, która jest zobowiązana do sporządzenia i publikacji takiego spisu jest... Telekomunikacja Polska.

Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polska jest zobowiązana dyrektywą 2002/22/WE o usłudze powszechnej do zapewnienia konsumentom dostępu do jednego spisu, obejmującego abonentów różnych operatorów. Forma udostępniania danych jest bez znaczenia: może to być tradycyjna książka telefoniczna, infolinia, albo strona internetowa.

Obowiązek świadczenia ogólnokrajowego spisu abonentów w Polsce reguluje ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z art. 103 ww. ustawy ogólnokrajowy spis abonentów oraz ogólnokrajową informację o numerach telefonicznych świadczy przedsiębiorca wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej, który obsługuje największą liczbę łączy abonenckich na terytorium Polski.

Nikt nie ma wątpliwości, że największym polskim operatorem telefonicznym jest Telekomunikacja Polska i to na jej barkach ciąży przygotowanie książki telefonicznej zawierającej spis abonentów wszystkich sieci. Obowiązek taki - świadczenia ogólnokrajowego biura numerów i ogólnokrajowego spisu abonentów - został nałożony na TP przez Prezesa UKE w dniu 14 lipca 2006 r.

W zakresie ogólnokrajowego spisu abonentów TP jest zobowiązana do świadczenia tej usługi w formie drukowanej (książkowej) i elektronicznej (na nośnikach elektronicznych, np. płytach CD), a także może ją świadczyć poprzez umożliwienie wyszukiwania numerów telefonicznych przy wykorzystaniu internetu - informuje UKE.

Teraz, kiedy nad Polską wisi groźba skargi Trybunału Europejskiego, Prezes UKE zamierza zmusić TP do przyspieszenia prac nad spisem, a także skontrolować, czy za opóźnienie nie są odpowiedzialni inni operatorzy. W tym celu Prezes UKE zapowiedział przeprowadzenie kontroli procesu przekazywania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych danych abonentów do ogólnokrajowego biura numerów i ogólnokrajowego spisu abonentów. Ponadto urząd będzie musiał zająć się spornymi kwestiami, jak np. warunków udostępniania przedmiotowych danych. Aktualnie w Urzędzie jest prowadzonych 12 takich postępowań z wniosków TP - informuje UKE.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Targi Tuningu Komputerów

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły: