500+ Składanie wniosku przez bankowość elektroniczną

02-07-2019, 08:35

Skorzystanie z bankowości elektronicznej jest najprostszym sposobem na złożenie wniosku o świadczenie 500+. Należy jednak pamiętać, że bank jest tylko pośrednikiem - wniosek tak naprawdę składa się w systemie Empatia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Od 1 lipca program „Rodzina 500 plus” dotyczyć będzie wszystkich dzieci do 18. roku życia. Rodzice otrzymają więc świadczenie także na pierwsze dziecko, bez konieczności dokumentowania sytuacji finansowej. Wniosek możesz złożyć bezpłatnie przez bankowość elektroniczną banku - potrzebujesz oczywiście konta w takim banku.

Przygotuj PESEL dziecka (jeśli jeszcze go nie ma, zacznij od rejestracji noworodka - zobacz, jak zarejestrować dziecko przez internet), kopie dokumentów do załączenia (przykładowo - orzeczenie sądu, że wraz z drugim rodzicem sprawujecie opiekę naprzemienną, wtedy każde z Was wnioskuje o połowę świadczenia).

500 plus przez bankowość elektroniczną krok po kroku(na przykładzie mBanku)

1. Zaloguj się do swojej bankowości elektronicznej.

Formularz wniosku w każdym banku będzie dostępny w innym miejscu - najczęściej będzie to zakładka z wnioskami (np. w PKO BP) lub usługami (np. w mBanku).

mBank - składanie wniosku o 500+


2. W mBanku kolejny ekran to przypomnienie zasad składania wniosku w programie Rodzina 500+. Jednym z ważniejszych komunikatów jest informacja związana z RODO. Mianowicie bank przetwarza Twoje dane tylko do czasu potwierdzenia z ministerialnego systemu Empatia, że wniosek został przyjęty (to nie oznacza, że rozpatrzony!).

Co ważne, dane podane podczas składania wniosku nie są zapisywane w banku. Jeśli np. podasz inny adres zamieszkania, nie zostanie on zmieniony w Twoich danych bankowych.

mBank - składanie wniosku o 500+

3. Na kolejnym ekranie trzeba wypełnić swoje dane. Większość z nich jest wypełniona automatycznie - są to dane z Twojego konta.

mBank - składanie wniosku o 500+

3a. Zwróć szczególną uwagę na adres zamieszkania. Nie musi być zgodny z adresem zameldowania, natomiast musi pasować do urzędu, do którego kierujesz wniosek.

Należy zatem wpisać rzeczywisty adres zamieszkania, a przy wskazywaniu urzędu - wybrać odpowiedni dla niego urząd.

Konieczne jest też podanie adresu e-mail - na niego dostarczana jest decyzja o przyznaniu świadczenia.

 mBank - składanie wniosku o 500+ 

 

3b. Teraz trzeba wybrać numer rachunku, na który ma wpłynąć świadczenie. Jeśli dysponujesz więcej niż jednym rachunkiem w banku, z którego ubiegasz się o świadczenie (np. subkontami), możesz wybrać każdy z nich z listy rozwijalnej. Jeśli chcesz podać rachunek spoza tego banku, wybierz opcję "inny rachunek" i wpisz jego numer.

Kolejnym elementem jest wybór urzędu - kiedy wybierzesz województwo i miejscowość, wpisz trzy pierwsze litery - wyświetlą się podpowiedzi. Kiedy wybierzesz urząd, jego dane adresowe zaktualizują się automatycznie.

Sprawdź uważnie numer rachunku. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij "Dalej".

mBank - składanie wniosku o 500+

 

4. Teraz czas na wprowadzenie danych dzieci. Ponieważ bank nie przechowuje wprowadzonych przez Ciebie podczas składania wniosków o świadczenia społeczne danych, nigdzie nie zapisuje danych Twoich dzieci. Za każdym wnioskiem o świadczenie trzeba wpisać dane ponownie.

Jeśli składasz wniosek o 500+ na więcej niż jedno dziecko, wystarczy kliknąć "Dodaj dziecko" i wtedy otworzy się taki sam formularz dla kolejnego dziecka.

Uwaga! Wprowadzenie PESEL jest obowiązkowe. Jeśli dziecko nie zostało jeszcze zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego, trzeba to zrobić przed wypełnieniem wniosku o 500+ (zobacz, jak zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego przez internet).

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij "Dalej".

mBank - składanie wniosku o 500+

 

5. Teraz czas na oświadczenia i załączniki.

Pobyt z granicą. Należy zaznaczyć odpowiednią kropkę - potwierdzić, że przebywasz lub nie przebywasz za granicą (Ty ani osoby z Twojej rodziny). Chodzi o to, by nie pobierać świadczenia podwójnie - w Polsce i drugim kraju.

Załączniki. Teraz możesz dodać załączniki ważne dla Twojego wniosku, np. orzeczenie sądu, że wraz z drugim rodzicem sprawujecie opiekę naprzemienną (wtedy każde z Was wnioskuje o połowę świadczenia). Wystarczy po prostu kliknąć "Dodaj plik" i wybrać plik z komputera.

 

mBank - składanie wniosku o 500+

Oświadczenia. Ta część służy potwierdzeniu, że osoba składająca wniosek rozumie warunki przyznawania świadczeń i wraz z dziećmi spełnia je (np. dziecko nie pobiera świadczeń na własne dziecko czy też nie ma świadczeń z innego źródła). Na poniższym ekranie widać treść oświadczenia, wyświetlającego się po kliknięciu "oświadczenia" w deklaracji "Akceptuję wszystkie oświadczenia".

 

mBank - składanie wniosku o 500+

Należy też zaznaczyć oświadczenie, że jest się świadomym odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij "Wyślij". Po kliknięciu "Wyślij" nie będzie można już zmienić treści wniosku.

6. Ostatni ekran zawiera potwierdzenie wysłania wniosku (możesz je w każdej chwili zobaczyć w zakładce z wnioskami) oraz sam wniosek jako dokument .pdf  (nie jest przechowywany w banku, teraz jest ostatni moment na jego zapisanie na swoim komputerze).

Na ekranie widzisz też numer, jaki został nadany Twojemu wnioskowi w ministerialnym systemie Empatia. Jeśli cokolwiek nie zgadza się we wniosku albo urząd będzie miał wątpliwości, spodziewaj się kontaktu właśnie z urzędu - nie od banku!

mBank - składanie wniosku o 500+

Uwaga! Nie można przyspieszyć rozpatrzenia świadczenia ani uzyskania pieniędzy. Pierwsze pieniądze z 500+ otrzymasz dopiero w październiku, przy czym będzie to kwota za trzy miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień).

Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa przy składaniu wniosku 500+!

Możesz też:

>> złożyć wniosek o 500+ przez portal MRPiPS Empatia lub

>> złożyć wniosek o 500+ przez PUE ZUSSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.