20 proc. Polaków ma problem ze spłatą pożyczki ratalnej. Jak pożyczać odpowiedzialnie, by nie wpaść w spiralę długów?

07-07-2021, 10:02

Co czwarty z nas nie ma w zwyczaju sprawdzić, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Niewłaściwa decyzja finansowa może odbić się na domowym budżecie. Podstawowe zasady odpowiedzialnego pożyczania pozwalają uniknąć większego zadłużenia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Raport „Dlaczego Polacy się zadłużają?” przygotowany przez IMAS International wskazuje, że najczęściej zadłużamy się na sprzęt AGD i RTV, remont w domu oraz kupno samochodu. Pożyczkę z reguły bierzemy jednak pod wpływem impulsu. Podchodzimy z dużą rezerwą do zaciągania zobowiązań finansowych, jednak nie powstrzymuje nas to przed zadłużaniem się.

Dla wielu osób pożyczka stanowi realny ratunek na różnego rodzaju kłopoty finansowe lub nieprzewidziane zdarzenia, jak choroba czy utrata pracy. Ważne, aby z takiego wsparcia korzystać odpowiedzialnie i mieć świadomość, że zobowiązanie wymaga spłaty w terminie. Przed podjęciem decyzji, należy sprawdzić, czy wysokość pożyczki nie storpeduje domowego budżetu oraz dokładnie przeanalizować umowę. Warto korzystać z usług sprawdzonych i wiarygodnych podmiotów, które mają ugruntowaną pozycję na rynku oraz jasno przedstawiają wszystkie koszty.

Pożyczki nie powinny stanowić źródła finansowania bieżących wydatków, ponieważ może to doprowadzić do powiększenia długu oraz braku możliwości bilansowania domowego budżetu. Ponadto, należy pamiętać, że każdy transparentny pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić informację o kosztach zobowiązania przed zawarciem umowy. 

Z badania „Moralność finansowa Polaków” przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że 20% z nas ma kłopoty ze spłatą zobowiązań. Co więcej, taki sam procent decyduje się na pożyczkę, mimo trudnej sytuacji finansowej i realnej możliwości braku terminowego regulowania rat.

Każda osoba zadłużona, która nie radzi sobie ze spłatą pożyczki, nie powinna zaciągać kolejnej pożyczki na uregulowanie poprzedniej. Takie podejście prowadzi do spirali zadłużenia, nad którą można zwyczajnie stracić kontrolę. Odpowiedzialni pożyczkodawcy badają zdolność kredytową konsumentów i nie pożyczają każdemu. Nie chodzi bowiem o to, aby zadłużać klientów, ale pomóc w realnej potrzebie.

Termin na odstąpienie od każdej umowy zawartej online wynosi 14 dni. Każdy ma prawo zmienić zdanie i wycofać się ze zobowiązania pożyczkowego nawet po akceptacji warunków. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to właśnie w ciągu wspomnianych dwóch tygodni. W przypadku jakichkolwiek niejasności, trzeba pożyczać odpowiedzialnie i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Konsultanci dostępni poprzez infolinię firmy pożyczkowej pomagają zrozumieć każdy aspekt umowy i zasady współpracy. 

Autor: Marta Fila, Marketing Manager w AIQLabs, właściciela marki SuperGrosz.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.