20 milionów na kooperację firm

Trwa nabór wniosków o dotacje unijne na projekty kooperacji pomiędzy firmami. Wsparcia nawet do 100 proc. wydatków udziela bezpośrednio Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wsparcie jest udzielane w formie zaliczek lub refundacji poniesionych kosztów. Wnioski są przyjmowane w ramach PO Innowacyjna Gospodarka działania 5.1 – Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym. Na ten cel zaplanowano wydać 150 mln zł. Wnioski są przyjmowane do 31 stycznia 2012 r.

Dofinansowanie jest proponowane w dwóch fazach: rozwoju i wczesnej fazy rozwoju. Na przedsięwzięcie, gdzie już istnieją powiązania kooperacyjne (faza rozwoju), przedsiębiorca może otrzymać wsparcie do 100 proc. wydatków. Jeżeli natomiast powiązań takich jeszcze nie ma, a firmy dopiero zaczynają kooperować (wczesna faza rozwoju), to dotacja jest udzielana tylko do 70 proc. kosztów projektu.

– Wspieranie powiązań kooperacyjnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wnioskodawców. W drugim konkursie zorganizowanym w 2010 r i trwającym od 27 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. zostało złożonych 29 wniosków o dofinansowanie na kwotę 432,4 mln zł. Natomiast już w konkursie zorganizowanym w 2011 r. trwającym od 21 marca do 27 maja złożono 72 wnioski o dofinansowanie na kwotę 438,8 mln zł – informuje Miłosz Marczuk z PARP.

Dotacje na wiele działań inwestycyjnych

Wsparcie jest oferowane na zrealizowanie przedsięwzięcia inwestycyjnego, którego celem jest stworzenie warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania powiązania kooperacyjnego pomiędzy co najmniej dwoma firmami. Dotacje są oferowane również na samo opracowanie strategii rozwoju i jej wdrażania przez kooperujące przedsiębiorstwa.

Efektem końcowym projektu jest przygotowanie długookresowej, wspólnej strategii powiązania kooperacyjnego na rynku. W konsekwencji musi on przynieść korzyści dla wszystkich firm biorących udział we współpracy.

W obu fazach wsparcie może zostać udzielone m.in. na przedsięwzięcia polegające na zakupie środków trwałych, szkoleń i doradztwa oraz wartości niematerialnych i prawnych, na pokrycie kosztów osobowych i administracyjnych. Dofinansowanie może zostać przyznane także na badania przemysłowe, prace rozwojowe, prowadzenie wspólnych badań lub projektów edukacyjnych.

Można otrzymać dużo pieniędzy

Wnioskodawca może otrzymać na tzw. wczesną fazę rozwoju wsparcie do 200 tys. euro. Na mniejsze dotacje mogą liczyć przedsiębiorstwa z branży transportu drogowego – do 100 tys. euro. Dotacje są wypłacane w złotówkach.

Większe dotacje są oferowane firmom, które już kooperują pomiędzy sobą. W ramach więc tzw. fazy rozwoju wsparcie na poszczególne projekty można otrzymać do:

  • 20 mln zł w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych,
  • 5 mln zł na badania przemysłowe lub prace rozwojowe,
  • 400 tys. zł na doradztwo,
  • 1 mln zł na szkolenia,
  • 600 tys. zł na pokrycie kosztów ekspansji rynkowej.

– Aby skutecznie aplikować o wsparcie, należy przejść pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Przede wszystkim bardzo uważnie przygotować trzeba wniosek aplikacyjny i jego załączniki. W trakcie oceny merytorycznej oceniany jest pomysł na projekt pod kątem jego innowacyjności i możliwości szerokiego wykorzystania na rynku krajowym i unijnym – twierdzi Miłosz Marczuk z PARP.

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

Czytaj także: PARP pomoże ochronić know-how firmy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031