18 lutego lądowanie misji Mars 2020 można będzie obejrzeć z ekspertami Polskiej Agencji Kosmicznej

17-02-2021, 17:38

18 lutego br. planowane jest lądowanie misji MARS 2020, będącej kolejną misją międzyplanetarną NASA. Na jej pokładzie znajduje się łazik Perserverance (Wytrwałość). Lądowanie będzie można oglądać online wspólnie z ekspertami POLSA i zaproszonymi gośćmi. Kolejną okolicznościową ciekawostką jest aplikacja MISSION TO MARS AR, opracowana przez polskie studio Immersion VR, która jest częścią promocji filmu dokumentalnego dotyczącego lądowania Perseverance na Czerwonej Planecie.

MARS 2020 to jedna z 3 misji, które w tym roku będą eksplorować Czerwoną Planetę. Pozostałe misje to: należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Hope (Nadzieja) oraz chińska Tianwen1 (Poszukiwanie niebiańskiej prawdy).

Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt marsjańskich misji, z czego wiele zakończyło się porażką. W pierwszych dekadach eksploracji na Marsa latały głównie sondy USA i ZSSR. Obecnie, coraz więcej krajów decyduje się na własne badania Czerwonej Planety, w tym Chiny, Indie, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Misja MARS 2020 spędzi na Marsie ok. 1 roku marsjańskiego, czyli ok. dwóch ziemskich lat.  Powinna wylądować w kraterze Jezero, w którym w odległej przeszłości geologicznej planety znajdował się zbiornik wodny. Poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki powrócą na ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji. Ważne jest również jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach robotycznych oraz z udziałem ludzi. 

Łazik dołączy do zasłużonej dla nauki floty marsjańskich pojazdów – Curiosity, Spirit, Opportunity, a wcześniej Sojouner. Perserverance ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Poza zestawem czujników mobilnego laboratorium fizyko-chemicznego, z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (Pomysłowość), przypominający mały helikopter. Zasilany będzie on światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka kilkuminutowych lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki.

Mars Perseverance

Misja Hope, należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich doleciała na orbitę Marsa 9 lutego br. i jest pierwszą misją tego kraju. Będzie badała dzienne i sezonowe cykle pogody oraz zjawiska pogodowe takie, jak burze piaskowe. Jej zadaniem będzie również wyjaśnienie dlaczego Mars wyrzuca wodór i tlen w przestrzeń kosmiczną, a także inne przyczyny zachodzących zmian klimatycznych. 

Chińska misja Tianwen1 weszła na orbitę Marsa 10 lutego 2021 r. Powinna wylądować ok maja/czerwca 2021 r. Tianwen1zawiera orbiter, lądownik oraz sześciokołowy łazik, na którym znajdują się instrumenty naukowe. Misja będzie bowiem badać strukturę geologiczną Marsa, jego środowisko, glebę, będzie też poszukiwać śladów wody. 

A już w 2022 r. wystartuje ExoMars 2022, organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną wspólnie z rosyjską agencją Roskosmos. Wówczas w przestrzeń kosmiczną wysłany zostanie m.in. łazik Rosalind Franklin. Będzie to druga część misji rozpoczętej w 2016 r. przez orbiter Trace Gas Orbiter (TGO), nad którym pracowali m.in. polscy inżynierowie i naukowcy.

Wspólne oglądanie lądowania misji Mars 2020 online odbędzie się w czwartek 18 lutego br. Eksperci POLSA, Ambasady USA, przemysłu i świata nauki będą komentować wydarzenia oraz odpowiedzą na wszelkie pytania z tym związane.

Do wydarzenia można dołączyć na Facebooku >>

Tymczasem 14 lutego na Smithsonian Channel, premierę miał telewizyjny dokument – MAKING TRACKS ON MARS. Klip video z tego filmu dostępny jest także w aplikacji MISSION TO MARS AR, opracowanej przez studio Immersion VR. –  Prace nad konceptem aplikacji rozpoczęły się we wrześniu ub. roku. To drugi projekt, który robimy we współpracy ze Smithsonian Channel – poprzedni, poświęcony misjom na Księżyc Apollo’ s Moon Shot AR został nominowany do nagrody EMMY, Webby czy SXSW. Każdy z elementów aplikacji był konsultowany z NASA oraz ze Smithsonian Institute – państwową organizacja ze Stanów zrzeszającą najbardziej rozpoznawalne Muzea na świecie, w tym Air and Space Museum w Waszyngtonie – informuje Bartosz Rosłoński, członek zarządu Immersion VR. - Smithsonian Channel z założenia tworzy dużo treści edukacyjnych i popularnonaukowych, chce docierać do ludzi, którzy interesują się historią i otaczającym nas światem. Sama aplikacja ma również promować film dokumentalny i ma być celebracją tego dużego i przełomowego pod kątem technologicznym wydarzenia – dodaje Bartosz Rosłoński.

Aplikację MISSION TO MARS AR można pobrać bezpłatnie w sklepach Apple App Store i Google Play. Poniżej trailer:


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930