Zwyrodnienie stawów kolanowych – jak sobie radzić?

12-12-2018, 08:36

Ten, kto boryka się z bolącymi stawami kolanowymi, wie, jak trudno sobie radzić z bólem na co dzień. Masa leków przeciwbólowych, które często nie przynoszą spodziewanej ulgi, czy częste zabiegi fizjoterapeutyczne – to codzienność osób cierpiących na to schorzenie. Co więc robić, aby ból był jak najmniej doskwierający, a komfort życia znacznie się poprawił? O tym poniżej.

Przyczyny i objawy

Przyczyną zwyrodnień stawów kolanowych może być jakiś uraz mechaniczny, upadek, skręcenie, lub znaczne przeciążenie stawu. Często choroba wynika również z wrodzonych wad w budowie stawu, oraz następuje w czasie pomenopauzalnym u kobiet. Znaczny wpływ na jej rozwój może mieć zaburzona gospodarka hormonalna. Niezależnie, jakie jest jej źródło, zawsze powoduje duży dyskomfort na co dzień, uniemożliwiając sprawne przemieszczanie się, zginanie nogi w kolanie i pełne wyprostowanie. W zaawansowanej degeneracji chrząstki można mieć problemy z chodzeniem, ponieważ ból jest już mocno odczuwalny. Kolejne objawy towarzyszące zwyrodnieniu stawu kolanowego, to trzeszczenie w nim oraz pojawianie się mniejszych lub większych obrzęków.

Jak to się wszystko zaczyna? Chrząstka stawowa rozmiękcza się, wyciera i w końcu dochodzi do jej pęknięcia. Niestety jest to proces nieodwracalny, ponieważ nie ma możliwości jej regeneracji. Choroba postępuje, przeciąga się w latach i nie leczona, coraz bardziej daje o sobie znać.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim zadbaj o solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia, które można wykonywać także w domowym zaciszu. Nordic walking, spacery, trucht, jazda na rowerze – dobierz do siebie najlepszą formę aktywności, aby chronić swoje stawy przed zwyrodnieniem. Kolejna ważna sprawa, to zbilansowana dieta. Nie można przesadzać z tłuszczami nasyconymi, cukrami prostymi i używkami. Konieczne jest natomiast jedzenie warzyw i owoców, zawierających antyoksydanty oraz produktów bogatych w kwasy omeg 3 czy białko (stabilizuje stawy). Dla prawidłowego rozwoju i utrzymania w zdrowiu kości niezbędna jest także witamina D3 i K2.

Czasami trzeba sięgnąć po leki

Niestety, aby uśmierzyć ból, leki są nieodzowne. Pomyśl przede wszystkim o tabletkach pomagających w regeneracji chrząstki stawowej, poprzez pobudzanie produkcję kolagenu. Dużo jest także leków łagodzących objawy zwyrodnienia stawu kolanowego, niwelujących dolegliwości bólowe, np. Piascledine, Strulctum czy Aglan. Ich zażywanie pomaga pozbyć się też takich objawów jak trzeszczenie i obrzęki. Zapobiegają one także niszczeniu składników macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: