Zobacz wzór nowego e-dowodu

20-12-2010, 11:21

Wzór nowego dokumentu tożsamości zaproponowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowy dokument ma umożliwiać elektroniczny kontakt z urzędami i będzie wzbogacony o elektroniczny nośnik danych.

O nowych dowodach osobistych pisaliśmy w DI wielokrotnie. Te dokumenty z mikroprocesorem wydawane będą od 1 lipca 2011 roku. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku. W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Wzór nowego dowodu osobistego wg propozycji MSWiA
fot. MSWiA - Wzór nowego dowodu osobistego wg propozycji MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało wzór nowego dokumentu tożsamości. O jego ostatecznym wyglądzie zadecydują członkowie Rady Ministrów.

Nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Zmiana zakresu danych uprości procedurę wydawania dowodu osobistego. Do dowodu zostanie natomiast wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim. Ponieważ w dowodzie nie będzie już danych adresowych, jego posiadacz nie będzie musiał wymieniać dokumentu, jeśli zmieni miejsce zameldowania.

>>> Czytaj: Prezydent podpisał ustawę: elektroniczne dowody osobiste od 2011 roku

Wszystkie informacje w warstwie graficznej dowodu osobistego (umieszczone na awersie i rewersie karty) zostaną zapisane również na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Dodatkowo znajdą się tam dane służące do składania podpisu osobistego - podpisu elektronicznego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu. Wprowadzenie warstwy elektronicznej dowodu osobistego pozwoli również na elektroniczne potwierdzenie autentyczności dokumentu (np. w urzędzie, banku).

Nowy dowód osobisty będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen. Prawo posiadania dowodu osobistego będzie miał każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej od chwili urodzenia, natomiast osoby pełnoletnie zamieszkałe na terytorium RP będą miały obowiązek posiadania tego dokumentu. Dzieci do 5 roku życia otrzymają dowód osobisty z terminem ważności 5 lat, a pozostałe osoby na 10 lat.

O dokument tożsamości będzie można starać się w dowolnej gminie. Dowód osobisty ma być wydawany wyłącznie na terenie kraju. Wniosek złożymy również przez internet. Ponieważ dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość, trzeba jednak będzie przynajmniej raz pojawić się w urzędzie. Nie dotyczy to dzieci do lat 5.

>>> Czytaj: Nowe dowody osobiste będzie łatwo rozszyfrować


Źródło: MSWiA
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031