Zobacz wyczyny polskiego łazika marsjańskiego

28-05-2010, 09:12

Polski robot marsjański Magma będzie rywalizował z robotami z innych krajów podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge - informuje Mars Society Polska. Zmagania będzie można śledzić w sieci. Polacy nie po raz pierwszy startują w tych zawodach.

Konkurs University Rover Challenge już od czterech lat wzbudza duże zainteresowanie studentów oraz pasjonatów astronomii na całym świecie. Zmagania młodych konstruktorów bacznie obserwuje NASA.

Polski robot marsjański Magma
fot. - Polski robot marsjański Magma

W konkursie startują łaziki marsjańskie, które muszą wykonać skomplikowane zadania podczas symulowanych misji na Czerwonej Planecie. Za scenerię posłuży słynna pustynia Utah wraz z bazą marsjańską. W tym roku o miano zdobywcy Marsa konkurować będą roboty i ich konstruktorzy z USA, Kanady, Włoch oraz Polski.

Ze strony Polski wyzwanie podjął robot Magma oraz jego konstruktorzy – studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentów wspiera Mars Society Polska, PIAP oraz NETIA SA.

Polska drużyna konstruktorów
fot. - Polska drużyna konstruktorów

Magma jest robotem zdalnie sterowanym, wyposażonym w kamerę korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska.

>>> Czytaj: Polskie oprogramowanie do badania Marsa trafi do NASA

Drużyny i ich łaziki będą rywalizować podczas czterech konkurencji i to w ekstremalnych warunkach w symulowanej bazie marsjańskiej. Misja polega na rozpoznaniu terenu, dostarczeniu pakietu medycznego rannemu astronaucie, zdalnym serwisowaniu urządzeń oraz poszukiwaniu śladów życia.  

Zmagania polskiej drużyny i przebieg misji będzie można śledzić na żywo w dniu 4 czerwca w godzinach wieczornych za pośrednictwem strony PIAP, na której odbędzie się transmisja online. 

W ubiegłym roku polski robot Skarabeusz zajął 6. miejsce w konkursie University Rover Challenge 2009. Taki rezultat był efektem dostarczenia robota dopiero podczas drugiego dnia konkursu, mimo odpowiednio wcześniejszego nadania przesyłki z Polski. Z tego względu łazik wziął udział tylko w jednej konkurencji, a nie w czterech. W tej jednej zdobył 65 punktów. Dla porównania - drużyny zwycięskie zebrały ok. 140 punktów w czterech konkurencjach.

>>> Czytaj: Polski robot kosmiczny doceniony


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930