Zmowa Apple i wydawców e-booków - możliwy proces w USA

08-03-2012, 14:29

Amerykański Departament Sprawiedliwości ostrzegł Apple i pięciu wydawców przed możliwym pozwem dotyczącym zmowy zawyżającej ceny książek elektronicznych - podaje Wall Street Journal. Postępowanie w sprawie takiej zmowy prowadzi też Komisja Europejska.

Wall Street Journal podaje informacje o możliwym pozwie, powołując się na własne źródła zbliżone do sprawy. Podobno niektóre strony sprawy prowadzą już negocjacje na temat ugodowego jej zakończenia, aby nie narażać się na proces. Oskarżeni o udział w zmowie wydawcy to Simon & Schuster Inc., Hachette Book Group, Penguin Group, Macmillan oraz HarperCollins Publishers Inc. Ich przedstawiciele nie komentują sprawy.

Gdzie władze USA dopatrzyły się zmowy?

Chodzi o warunki tzw. umów agencyjnych. Zazwyczaj książki sprzedawane są księgarniom w cenie znacznie niższej od sugerowanej ceny detalicznej. Sprzedawcy mogą zatem konkurować ze sobą, oferując książki w cenie niższej lub wyższej od tej sugerowanej.

Czytaj: VAT na e-booki to problem unijny... czy nie?

Firma Apple zmieniła warunki sprzedaży książek dla swoich urządzeń. Według nowego modelu agencyjnego wydawca ustalał cenę książki, a firma Apple pobierał 30% prowizji. To nie problem, ale Apple zastrzegał również, aby wydawcy w taki sposób kształtowali ceny, by konkurencji nie opłacało się sprzedawanie książek w niższych cenach. To przyczyniło się do narzucenia modelu agencyjnego całemu rynkowi (zob. WSJ, U.S. Warns Apple, Publishers).

Nie da się ukryć, że model agencyjny odpowiadał wydawcom. Firma Amazon potrafiła wykorzystywać wcześniej stosowany model hurtowy, by sprzedawać książki w bardzo atrakcyjnych cenach, na granicy opłacalności. Wydawcy obawiali się, że będzie to zagrażać innym sprzedawcom i pozycja Amazonu niebezpiecznie się wzmocni. Na tej podstawie argumentowali oni, że nowy model jest korzystny dla konkurencji, ale czy faktycznie jest? Efekt ostateczny był jednak taki, że ceny wzrosły.

Podobne obawy ma Komisja Europejska, która w grudniu wszczęła formalne postępowanie antymonopolowe obejmujące działania pięciu wydawców i firmy Apple. W marcu ub.r. Komisja Europejska przeprowadziła niezapowiedziane kontrole w lokalach kilku firm aktywnych na rynku e-booków. Trudno przewidzieć, jak długo może trwać postępowanie i jaki będzie jego efekt.

Czytaj: Zmowa Apple i wydawców e-booków? KE bada sprawę


Źródło: WSJ
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30