Zmień sobie wyniki w Google (wideo)

21-11-2008, 12:51

Google udostępniła możliwość wpływania na wyniki wyszukiwania dzięki narzędziu o nazwie SearchWiki. Można dzięki niemu zmienić pozycjeę strony w wynikach lub dodać do niej notatkę. Zmiany będą dotyczyły tylko konta użytkownika.

Obsługa funkcjonalności SearchWiki jest prosta. Zalogowany użytkownik zwyczajnie wyszukuje dane słowa. Przy wynikach pojawiają się jednak nowe przyciski. Symbol strzałki pozwala na przeniesienie danej strony na szczyt, a kliknięcie "X" spowoduje usunięcie strony z wyników.

Kiedy po raz kolejny ten sam zalogowany użytkownik przeprowadzi wyszukiwanie dla tej samej frazy, jego dyspozycje co do wyników będą uwzględnione. Istnieje też możliwość dodania notatek do danego wyniku. Ponadto dostępny jest link See all notes for this SearchWiki, który umożliwia przejrzenie zmian wprowadzonych przez innych.

Wszystkie wprowadzone zmiany będą dotyczyły tylko danego konta użytkownika. Nie mamy więc do czynienia ze "zhumanizowaniem" algorytmów Google, ale z poszerzeniem personalizacji. Dzięki możliwości podglądu zmian dokonanych przez innych, funkcja zyskuje charakter społecznościowy. Można zobaczyć, jakie strony były najczęściej usuwane, przesuwane do góry lub komentowane.

Oczywiście udostępnienie tej funkcjonalności rodzi pytanie: czy Google będzie przyglądać się zmianom, jakie do wyników wprowadzają użytkownicy? Czy będzie z nich korzystać przy modyfikowaniu swoich algorytmów?

Zaprzęgnięcie ludzi do pracy przy ulepszaniu wyników nie jest nowym pomysłem. O takich rozwiązaniach dużo mówiło się w ubiegłym roku, gdy startował projekt Maholo. Choć Google jeszcze nie robi wspomaganej ludźmi wyszukiwarki, to z pewnością firma zrobiła krok, który ułatwi jej zbudowanie takiego narzędzia w przyszłości.

Poniżej film prezentujący nową usługę:


Następny artykuł » zamknij

Jak zapobiec wyciekom danych?

Źródło: Google
Tematy pokrewne:  

tag wyszukiwarkitag SearchWikitag personalizacjatag Google
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031