Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zmiany w rozporządzeniu przyśpieszą rozwój infrastruktury bezprzewodowej

29-08-2007, 08:00

Projekt rozporządzenia, który przewiduje zmianę dotychczasowego kryterium kwalifikowania instalacji radiokomunikacyjnych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiany mogą się przyczynić do przyśpieszenia inwestycji w infrastrukturę bezprzewodową w Polsce.

Zmiany do rozporządzenia dotyczącego przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (z dn. 9 listopada 2004) zostały przyjęte przez Radę Ministrów 21 sierpnia. Projekt zmian został opracowany z inicjatywy i przy współudziale Prezesa UKE.

Obowiązujące dotychczas rozporządzenie kwalifikowało do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wszystkie instalacje radiokomunikacyjne, radiolokacyjne i radionawigacyjne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosiła nie mniej niż 15 W. Ustalenie takiego kryterium powodowało konieczność prowadzenia odrębnego postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla każdej stacji bazowej czy radiolinii.

Taki stan rzeczy powodował wszczęcie dużej liczby postępowań administracyjnych generujących duże koszty po stronie organów administracji publicznej. Ponadto przeprowadzenie postępowania dla jednej instalacji trwało co najmniej kilka miesięcy, co bardzo wydłużało procesy inwestycyjne.

Projekt zmian w rozporządzeniu został opracowany w kwietniu 2007 r. z inicjatywy Prezes UKE Anny Streżyńskiej, która brała również aktywny udział na każdym etapie prac związanych z tym projektem.

Przyjęty w zeszłym tygodniu projekt zakłada, że zaliczenie danej instalacji radiokomunikacyjnej, radiolokacyjnej i radionawigacyjnej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko będzie uzależniony z jednej strony od równoważnej mocy promieniowanej izotropowo, a z drugiej strony od odległości występowania miejsc dostępnych dla ludności.

Wejście w życie przyjętego przez Radę Ministrów projektu spowoduje według UKE przede wszystkim to, iż dla większości instalacji radiokomunikacyjnych, radiolokacyjnych i radionawigacyjnych nie będzie konieczne przeprowadzanie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. To przełoży się na skrócenie procesów inwestycyjnych związanych ze stacjami bazowymi oraz do szybszego rozwoju infrastruktury bezprzewodowej w Polsce.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE