Zmiany w prawie pracy w 2019 roku: czy jest się czego obawiać?

10-10-2018, 12:55

Nowelizacja Kodeksu Pracy następuje niemal corocznie. W ciągu ostatnich miesięcy zapowiedzi na temat zmian w prawie pracy było bardzo wiele: część z nich bojkotowana, nieliczne chwalone przez związkowców i pracowników.

mat partnera

Niewykorzystany urlop - projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Jednym z czołowych pomysłów na nowelizację Kodeksu Pracy miały być zmiany w zakresie płatnych urlopów. Projekt zakładał, że niewykorzystany urlop przepadnie. Jego autorem była Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, jednak Ministerstwo już w sierpniu zaprzeczyło, jakoby prace nad projektem miały zostać rozpoczęte. Zmiany w zakresie urlopów mają zostać wprowadzone, będą jednak odnosić się do długości samego możliwego urlopu. Ma on być ujednolicony dla wszystkich: niezależnie od stażu pracy czy lat spędzonych na zdobywaniu wykształcenia, wszystkim pracownikom ma przysługiwać 26 dni płatnego urlopu w roku.

Urlop na żądanie - zmiany w zakresie przyznawania "żetek"

Choć urlop na żądanie pozostanie w niezmienionej liczbie dni, w 2019 roku mają zmienić się zasady jego przyznawania. Obecnie pracownik może zgłosić absencję w pracy nawet tuż przed rozpoczęciem formalnych godzin pracowniczych. Zmiany zakładają, że każdego pracownika będzie obowiązywało poinformowanie pracodawcy o chęci wykorzystania urlopu na żądanie aż 24 godziny wcześniej. Choć zmiana ta z pewnością jest korzystna dla pracodawców, związki wciąż zastanawiają się nad bojkotem projektu: w końcu urlop na żądanie wykorzystywany jest w bardzo specyficznych przypadkach, często niemożliwych do określenia dobę wcześniej.

Zmiany w zakresie płatnych nadgodzin - największa kontrowersja zatrzymana

Falę bojkotu wśród związkowców wywołał projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, który zakładał zmiany w zakresie płatnych nadgodzin. Dochody osiągane z tego tytułu miały być przelewane na specjalne konto pracownika, które pozostawałoby w dyspozycji pracodawcy. W praktyce oznaczało to, że pracownik mógł przez wiele miesięcy - a nawet i lat - nie zobaczyć wypracowanych pieniędzy. Ministerstwo jednak kategorycznie zaprzeczyło, jakoby prace nad projektem miały dojść do skutku. Kontrowersyjny pomysł, którego obawiało się bardzo wielu pracowników, prawdopodobnie więc nie zostanie zrealizowany.

Z pewnością w roku 2019 dojdzie do wielu zmian w zakresie prawa pracy. Część z nich będzie korzystna, inne zaś przyniosą profity jedynie pracodawcom. Jak co roku, każdy z nas powinien dokładnie zaznajomić się z nowymi przepisami, by móc wykorzystywać je w praktyce. Nowy Kodeks Pracy, który zawierać będzie obowiązujące przepisy, zostanie wydany na początku roku, tuż po skończonych pracach nad nowelizacjami. Wiele dużych przedsiębiorstw organizować będzie szkolenia z prawa pracy dla swoich pracowników tak, by ci mogli zaznajomić się z nowymi obowiązkami i przywilejami. Sami również na własną rękę powinniśmy zaznajomić się z nowym prawem pracy, by zgodnie z nim móc funkcjonować w organizacji i czerpać korzyści z przysługujących nam nowych praw.

Szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2019 roku. Zobacz: https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/zmiany-w-prawie-pracy-2018-2019-1


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag szkoleniatag prawo pracytag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: