Zmiana czasu na zimowy. To już dziś

29-10-2011, 13:55

Dziś w nocy, z soboty na niedzielę, zmieniamy czas na zimowy. Przesunięcie wskazówek zegara będzie oznaczać sen dłuższy o godzinę i wylegiwanie się w niedzielny poranek. Dla pracowników na trzeciej zmianie - dłuższą pracę.

Zmiana czasu

Koniec czasu letniego oznacza, że rankiem słońce przywita nas wcześniej, ale też wcześniej będzie zachodzić. Zmiany czasu na letni lub zimowy stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Jednym z wyróżniających się krajów, który nie zmienia czasu, jest Japonia.

Jak zmienić czas letni na zimowy

Zmiana z czasu letniego na zimowy nastąpi 30 października 2011 r. (w nocy z soboty na niedzielę). Zegarek należy przestawić z godz. 3:00 na 2:00 w nocy. Większość urządzeń elektronicznych przestawi czas automatycznie, jednak jeśli ktoś wyłączył taką opcję, musi pamiętać o przesunięciu wskazówek zegara.

Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Z kolei czas zimowy to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Dzięki zmianom czas lokalny zrównuje się z czasem geograficznym.

Czytaj też: Jak internauci reagują na zmianę czasu

W Polsce regularne zmiany czasu odbywają się od 1977 r. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu na letni, były Niemcy - po raz pierwszy wskazówki zegara przesunięto 30 kwietnia 1916 r, podczas pierwszej wojny światowej. Za sprawcę całego zamieszania uznaje się Benjamina Franklina, który opisał potrzebę wcześniejszego wstawania i wcześniejszego kładzenia się spać w czasie wiosennych i letnich miesięcy.

W przyrodzie musi występować równowaga, dlatego też, gdy jedni będą spać dłużej, inni - nocna zmiana - będą zmuszeni pracować nie osiem, a dziewięć godzin.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy