Złośliwy trojan blokuje dostęp do Windowsa

28-07-2011, 18:02

Konie trojańskie z rodziny LockScreen po przedostaniu się na dysk komputera skutecznie blokują dostęp do systemu Windows, wyświetlając okno, którego nie sposób zamknąć.

Efekt działania LockScreena - dostęp do Windowsa został zablokowany
fot. ESET - Efekt działania LockScreena - dostęp do Windowsa został zablokowany
LockScreen tworzy w rejestrze wpisy, dzięki którym może blokować aktywność użytkownika i uruchamiać się każdorazowo przy starcie Windowsa. Dodatkowo niektóre wersje tego trojana usuwają wybrane pliki systemowe lub ukrywają pasek zadań.

Jednym ze skutków infekcji jest wyświetlanie okna, które poucza ofiarę LockScreena (zwykle w języku rosyjskim), że jedynym sposobem na odblokowanie komputera jest podanie specjalnego klucza. Aby go zdobyć, należy wysłać SMS na podany w treści komunikatu numer. Jak można się domyślić, wiadomość taka nie będzie należała do najtańszych. Wybrane wersje szkodnika w oknie blokującym dostęp do systemu wyświetlają również zdjęcie o charakterze pornograficznym.

Jak zabezpieczyć się przed LockScreenem?

Wielu kłopotów z wirusami można uniknąć, kierując się podczas korzystania z sieci zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Warto również pamiętać o zainstalowaniu sprawdzonego programu antywirusowego. Co zrobić, gdy system mimo wszystko zostanie zainfekowany?

– Przede wszystkim nie panikować i nie płacić cyberprzestępcom. Warto natomiast, korzystając z innego komputera, poszukać w sieci informacji na temat kodu i podanego w informacji numeru telefonu. W internecie można bowiem odnaleźć klucze odblokowujące niektóre warianty zagrożeń z rodziny LockScreen – radzi Witold Gerstendorf, analityk zagrożeń w firmie ESET.

>> Czytaj także: 42 nowe trojany co minutę


Źródło: ESET
  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031