Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

21-letni algorytm chroniący rozmowy telefoniczne większości posiadaczy komórek mógł zostać złamany. Może to stanowić poważne zagrożenie dla prywatności oraz bezpieczeństwa.

80 procent działających obecnie na świecie telefonów komórkowych chronionych jest za pomocą 21-letniego algorytmu GSM. 28-letni niemiecki inżynier komputerowy - Karsten Nohl - poinformował w czasie trwającego w Berlinie Chaos Communication Congress, że udało mu się go złamać. Claire Cranton, przedstawicielka GSM Association, organizacji reprezentujący firmy telekomunikacyjne z całego świata, powiedziała, że teoretycznie jest to możliwe, praktycznie jednak nie. Do tej pory nikomu nie udało się bowiem złamać zabezpieczenia - informuje New York Times.

Nohl zagroził, że ujawni wyniki swoich prac, wystawiając tym samym na publiczny widok prywatność większości użytkowników komórek - 3,5 z 4,3 mld osób korzysta bowiem z technologii GSM. Jest on bowiem zdania, że tylko w ten sposób zmusi producentów telefonów komórkowych do podniesieniu poziomu bezpieczeństwa.

Wykorzystywane powszechnie od 1988 roku algorytm A5/1 jest 64-bitowym kodem. Dwa razy silniejszy kod zabezpiecza rozmowy w sieciach trzeciej generacji. Od 2007 roku istnieje także 128-bitowa wersja algorytmu A5/1 - A5/3. Ta jednak nie została jeszcze wprowadzona do większości sieci telekomunikacyjnych ze względu na konieczność dokonania pewnych inwestycji.

Nohl podkreślił, że podjął wszelkie kroki, aby jego działania były zgodne z prawem. Nie zamierza on wykorzystywać zdobytej przez siebie wiedzy do rozkodowywania rozmów telefonicznych. Chce jedynie zwrócić uwagę na istniejący problem.

Deklaracji Niemca nie należy lekceważyć. Skoro złamanie zabezpieczeń sieci jest teoretycznie możliwe, jedynie kwestią czasu jest, by dokonało się ono w rzeczywistości. 21-letni okres, jaki upłynął od momentu ustanowienia A5/1, to sporo czasu na znalezienie sposobu jego złamania. Producenci telefonów komórkowych, a także operatorzy telekomunikacyjni powinni podjąć działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a także ograniczenie ewentualnych strat.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Twitter cenzuruje hasła

Źródło: New York Times



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag GSM Associationtag GSMtag algorytmy