Zhackowany Kinect działa na Windows 7

09-11-2010, 12:15

Prawdopodobnie udało się uruchomić Kinect na systemie Windows 7. Szybko, bo urządzenie do sterowania konsolą Xbox za pomocą ruchów ciała jest na rynku od kilku dni. Firma Adafruit chce "otworzyć Kinect", tzn. umożliwić korzystanie z niego na różnych systemach operacyjnych. Na osobę, które ta zrobi, czeka 2 tys. dolarów nagrody.

Kinect to urządzenie zaprezentowane po raz pierwszy na targach Electronic Entertainment Expo (E3) w Los Angeles. Znajdują się w nim czujniki dźwięku, kamera i rozwiązania do wykrywania ruchu, które potrafią śledzić 48 punktów ruchu na ciele człowieka. Kinect jest w stanie rozpoznawać twarze i głosy graczy. Można to uznać za postęp w dziedzinie "naturalnego interfejsu".

Od 4 listopada urządzenie jest dostępne w sprzedaży. Za zabawny akcent można uznać to, że Kinect przy gorszym oświetleniu nie radzi sobie z rozpoznawaniem osób czarnoskórych. Podobny problem miały już kiedyś kamery HP. To oczywiste, że technologia nie widzi rasy człowieka, tylko ma problem z kolorem danego. Można jednak się spodziewać dowcipnych komentarzy albo nawiązań do cudownej zmiany rasy, jakiej dokonał niegdyś polski oddział Microsoftu.

>>> Czytaj: więcej o Kinect w DI

Najciekawsze z informacji dotyczących Kinect pochodzą od firmy Adafruit, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla majsterkowiczów-elektroników. W dniu premiery Kinect firma ogłosiła konkurs Open Kinect Prize. Zaoferowała 2 tys. dolarów osobie, która jako pierwsza uruchomi Kinect na platformie innej niż Xbox.

Adafruit chce ostatecznie dostać sterownik dla Kinect udostępniony na otwartej licencji. Nie chce tego Microsoft. Przedstawiciele firmy z Redmond zapowiedzieli, że będą wzmacniać zabezpieczenia przeciwko modyfikacji swoich produktów.

Informacja o uruchomieniu Kinect pod kontrolą Windows 7 pojawiła się na forum NUI Group wraz z filmami dokumentującymi osiągnięcie. Firma Adafruit odnotowała, że tym samym pojawiła się osoba, która może być uznana za zwycięzcę konkursu.

>>> Czytaj: Dobry start Windows Phone 7 - już 1600 aplikacji

Nie oznacza to, że użytkownik forum NUI Group znany jako AlexP będzie chciał odebrać nagrodę. Engadget zauważa, że ten sam człowiek w roku 2008 zhackował urządzenie PlayStation Eye. Teraz z pewnością nie kierowała nim chęć zdobycia nagrody i nie jest pewne, czy wyniki jego odkrycia zostaną pokazane światu. Z drugiej strony, jeśli AlexP był w stanie osiągnąć tak wiele, mogą znaleźć się inni chętni na odkrycie sekretów Kinect, którzy opublikują wyniki swojej pracy i nawet wezmą nagrodę.

Poniżej jeden z filmów pokazujących Kinect i prostą aplikację na Windows 7:


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829