Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zewnętrzne formy finansowania działalności: leasing a kredyt

02-11-2018, 09:30

Uważasz, że nadszedł dobry moment na podjęcie działań prowadzących do rozwoju przedsiębiorstwa? A może szukasz rozwiązań, dzięki którym zachowasz płynność finansową? Skorzystaj z zewnętrznych narzędzi, które wspierają działalność przedsiębiorców.

mat partnera

Kredyt oraz leasing dla firm to zewnętrzne formy finansowania, które cieszą się największą popularnością wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Pozwalają bowiem na sfinansowanie zakupu sprzętu, maszyn czy pojazdów bez konieczności angażowania dużego kapitału. Chociaż oba produkty wydają się być podobne, z łatwością można wskazać wiele różnic.

Leasing dla firm – najważniejsze informacje

Zgodnie z umową, firma leasingowa (leasingodawca) oddaje w użytkowanie przedmiot, np. samochód, sprzęt medyczny, maszynę. Jednocześnie pozostaje właścicielem przedmiotu. Przedsiębiorca (leasingobiorca) jest użytkownikiem przedmiotu umowy.

W przypadku leasingu operacyjnego (najpopularniejszej formy finansowania) przedsiębiorca reguluje czynsz inicjalny (tzw. opłatę wstępną) i opłaca miesięczne raty leasingowe – zgodnie z harmonogramem. Na koniec okresu umowy może dokonać wykupu użytkowanego przedmiotu lub z niego zrezygnować. 

Przedsiębiorca korzystający z leasingu, może osiągnąć wiele korzyści podatkowych poprzez:

  • możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej raty (część odsetkową i część kapitałową),
  • możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej,
  • regulowanie podatku VAT w miesięcznych ratach.

Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów na leasingowany sprzęt czy pojazdy. Niektóre firmy, np. PKO Leasing współpracują z dostawcami, więc są w stanie wynegocjować znacznie lepsze warunki finansowe. 

Kredyt firmowy – najważniejsze informacje

Kredyty bankowe to także zewnętrzna forma finansowania przedsiębiorstw. Wśród dostępnych produktów wymienić można m.in. kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny czy linię kredytową (limit w rachunku bankowym).

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z możliwością dokonywania odliczeń podatkowych. W tym przypadku w koszty uzyskania przychodu można wliczyć wyłącznie część odsetkową raty. 

Leasing dla firm czy kredyt bankowy?

Leasing dla firm oraz kredyt bankowy to dwie formy finansowania, które są ze sobą komplementarne. Zaciągnięcie kredytu wcale nie wyklucza leasingu i odwrotnie – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań przedsiębiorców.

Na kredyt bankowy zdecyduj się m.in. gdy:

  • potrzebujesz środków finansowych na bieżącą działalność,
  • Twoja firma wykazuje wysoką zdolność kredytową.

Leasing dla firm to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy:

  • zamierzają zainwestować w nowy sprzęt czy pojazdy, ale nie chcą angażować kapitału w całości,
  • nie chcą tracić zdolności kredytowej.

Nie da się wskazać jednego uniwersalnego rozwiązania – oba produkty finansowe są chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców. Pozwalają bowiem nie tylko na rozwój firmy, ale pomagają jednocześnie w utrzymaniu płynności finansowej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag PKO BPtag leasingtag kredyttag komunikat firmy