Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, leczenie

14-02-2019, 08:45

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość nazywana również zespołem jelita nadwrażliwego. Jest to schorzenie występujące obecnie bardzo często. Zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. Leczenie zespołu jelita drażliwego jest dość problematyczne, gdyż wciąż nie znamy jednoznacznych jego przyczyn.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Głównymi i najczęściej występującymi objawami zespołu jelita wrażliwego są biegunki lub zaparcia, uczucie „przelewania” w brzuchu, ból brzucha, zgaga, nudności, zmiana konsystencji stolca, wzdęcia. Możemy wyróżnić dwie postacie tego schorzenia. W postaci biegunkowej chorzy uskarżają się na okresy częstego oddawania luźnego stolca. Natomiast postać zaparciowa charakteryzuje się występowaniem okresów intensywnych zaparć. Charakterystycznym objawem zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha z jednoczesną nagłą potrzebą oddania stolca. Po defekacji ból najczęściej mija, bądź przynajmniej zdecydowanie się zmniejsza. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego nie jest rzeczą łatwą. Lekarz może postawić diagnozę tylko i wyłącznie na podstawie wywiadu i wnikliwej obserwacji objawów u pacjenta. Żadne badanie, czy to radiologiczne, czy laboratoryjne, nie jest w stanie dać nam odpowiedzi na to, czy dana osoba cierpi na zespół jelita drażliwego. Dlatego też diagnoza stawiana jest często po długim czasie, kiedy u pacjenta występują już objawy, takie jak depresja, czy stany lękowe, spowodowane właśnie dolegliwościami jelitowymi. Bardzo często pacjenci przez długi czas nie zgłaszają się ze swoimi symptomami do lekarza z powodu uczucia wstydu i skrępowania.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Obecnie nie ma skutecznego sposobu leczenia tego schorzenia. Nie jesteśmy w stanie wyleczyć go do końca. Dolegliwość ta leczona jest obecnie tylko objawowo. Podejmuje się różne kroki w celu złagodzenia symptomów choroby i polepszenia jakości życia pacjenta. Chorym zaleca się unikanie stresogennych sytuacji, a także prowadzenie regularnego trybu życia. Dieta również może przynieść złagodzenie objawów. Osoby chore powinny unikać produktów nasilających wzdęcia. Aby zmniejszyć symptomy choroby zaleca się pacjentom przyjmowanie preparatów, które złagodzą uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Są to np. Tribux, Intesta czy Debutir. Dzięki krokom podejmowanym w celu zmniejszenia objawów, wiele osób przez bardzo długi czas żyje z dolegliwością, jaką jest zespół jelita drażliwego, nie uskarżając się na uciążliwe objawy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik