Zegarek Citizen Eco Drive - czy energia świetlna rzeczywiście działa?

02-01-2019, 18:47

Z pewnością większość osób zdążyła już usłyszeć o zegarkach z linii Eco Drive. Wyróżnia je wysokie zaawansowanie technologiczne oraz dbałość o środowisko, co widoczne jest szczególnie w sposobie ich działania. Te czasomierze do prawidłowego wskazywania czasu potrzebują światła, ponieważ nie są wyposażone w żadną baterię. Jak zatem sprawdzają się w praktyce i czy rzeczywiście są tak precyzyjne? Postanowiliśmy je przetestować. Poniżej wnioski z naszego sprawdzianu.

mat partnera

Zasilanie światłem

Z początku byliśmy przekonani, że zegarek Citizen Eco Drive do prawidłowego działania potrzebują przede wszystkim światła słonecznego. Jak jednak zapewnia producent i co potwierdziło się w praktyce, równie dobrze mogą ładować się przy świetle sztucznym. Co to właściwie oznacza? Na całe szczęście nie musimy stać z podstawionym zegarkiem przy lampce. Wystarczy, że założymy zegarek na rękę i przebywamy w pomieszczeniach, gdzie włączone jest światło, chociaż w większości przypadków testowaliśmy poprawne ładowanie na zewnątrz. 

Tryb oszczędzania energii

Zegarki Citizen Eco Drive wyposażone są w tryb oszczędzania energii. Do jego włączenia wystarczy użyć jednego przycisku. Jak on działa? Po jego włączeniu zegarek nadal odmierza czas, jednak nie czyni tego w sposób widoczny. Wystarczy jednak, że wychwyci jakiekolwiek światło, aby pokazać aktualną godzinę (mogą to być np. promienie słoneczne). Trudno powiedzieć ile energii dzięki temu zaoszczędzimy. Nasz zegarek testowaliśmy przez tydzień i działał bez zarzutu, niemniej podobno szacuje się, że na jednym ładowaniu (ok. 8 godzin), zegarek potrafi działać nawet do 6 miesięcy. Przyznajemy, że ten czas nam zaimponował, nie możemy tego jednak w pełni potwierdzić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak w każdym zegarku, tak i w naszym testowanym, dużą uwagę przywiązaliśmy do jego wyglądu. To poza odmierzaniem czasu przecież jego podstawowa funkcja - musi dobrze pasować do ubioru. Postawiliśmy na klasyczny i jednocześnie dość ciekawy model Promaster, którego tarcza posiada średnicę na poziomie 44 mm. Naszym zdaniem to przyzwoity i bardzo dobrze wykonany chronometr. Wyróżnia go stalowa, solidna bransoleta oraz tarcza w kolorze czarnym. Duży plus stanowią jednocześnie większe wskazówki, dzięki czemu łatwo można odczytać godzinę nawet po zmroku. 

Czy zegarek jest wart swojej ceny?

Testowany model w większości sklepów kosztuje prawie 1000 złotych, jednak w promocji można go nabyć za mniej niż 800 zł. To dużo i mało, w zależności od tego, na co zwracamy uwagę. Trudno jednak wymagać, aby za tak dobrą jakość i zaawansowaną technologię zapłacić mniej, dlatego wydaje nam się, że jest to dobra cena w stosunku do jakości. Ogólny test wyszedł bardzo pozytywnie, dlatego też możemy śmiało polecić zegarek Citizen Eco Drive.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytać

fot. Kasperskyfot. bongkarnfot. LiveSpace  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: