Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zdjęcia z muzeum na stronie internetowej - co na to prawnik?

LISTY CZYTELNIKÓW 03-11-2014, 13:24

Prowadzę stronę internetową dotyczącą różnych obiektów, do których wstęp jest nieraz płatny (np. ogród botaniczny). Czy muszę mieć zgodę na publikację zdjęć wykonanych przeze mnie w tych obiektach? Odpowiedzi na pytanie udziela Beata Marek, prawniczka specjalizująca się m.in. w prawach własności intelektualnej.

Prowadzę stronę internetową dotyczącą różnych obiektów, do których wstęp jest nieraz płatny (np. ogród botaniczny). Jest to strona wybitnie amatorska, niemająca żadnego charakteru komercyjnego, nie zarabiam na niej w żaden sposób (np. przez jakieś reklamy itd.) i nie planuję jej przekształcić w stronę komercyjną w przyszłości.

Moje pytanie brzmi, czy muszę mieć zgodę na publikację zdjęć wykonanych przeze mnie w tych obiektach, wyrażoną przez instytucję opiekującą się danym obiektem?

Możesz robić zdjęcia np. w muzeum, ogrodzie botanicznym czy zoo bez potrzeby uzyskiwania zgody zarządcy. Pamiętaj jednak, by:

  1. rozważnie korzystać z lampy błyskowej; zarządca obiektu ma prawo uznać, że w określonych przypadkach nie wolno robić zdjęć z flashem i należy wtedy postępować zgodnie z regulaminem takiego obiektu, 
  2. fotografowanie nie prowadziło do płoszenia czy niepokojenia zwierzaków. 

W tym miejscu warto dodać, że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 5 marca 2010 roku (sygn. akt: XVII AmC 1145/09) muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów bez flasha, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie. Co więcej klauzule w regulaminie nakładające takie obowiązki na zwiedzających są nieważne z mocy prawa.

Po zrobieniu zdjęć można je swobodnie opublikować w takiej formie, jaka została wyżej opisana. 

Beata Marek

Beata MarekBeata jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw. Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów. Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

Autorka wielu publikacji i prelegentka na licznych, branżowych konferencjach. Dyrektor ds. prawnych w ISSA Polska – Stowarzyszeniu do spraw Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych, wiceprezes Cloud Security Alliance Polska, członkini International Cyber Threat Task Force, a także Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Redaktor naczelna kwartalnika naukowego „ICT Law Review” oraz autorka bloga dla programistów i e-przedsiębiorców cyberlaw.pl.

Co wolno, czego nie wolno w internecie? Jeśli masz wątpliwości lub po prostu nie wiesz, wyślij nam swoje pytania pod adres redakcja@di24.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag zdjęciatag prawotag muzeumtag muzeatag Beata Marek