Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zdalne wybudzanie komputerów rozrusza VoIP?

14-08-2008, 12:14

Technologię pozwalającą na zdalne wybudzenie komputera ze stanu uśpienia zaprezentował Intel. Dzięki niej komputer może stać się przydatnym narzędziem do telefonii internetowej (odbierania rozmów) oraz do synchronizacji z innymi urządzeniami.

Od dawna można wykorzystywać komputer do odbierania przychodzących rozmów telefonicznych, ale rozwiązanie to nie jest praktyczne. Komputer musi być w stanie pełnej gotowości, a to oznacza duży pobór energii elektrycznej.

Firma Intel chce to zmienić. Jak podaje Wall Street Journal, firma rozwinęła technologię Remote Wake, która pozwala na zdalne wybudzenie komputera. Aby rozwiązanie działało, maszyna musi być podłączona do Sieci przez kabel Ethernet (WiFi nie działa w stanie uśpienia).

Wybudzenie będzie możliwe tylko wówczas, kiedy rozmowę przychodzącą zasygnalizuje usługa subskrybowana przez użytkownika. Ma to zapobiegać różnym "żartom", do których technologia mogłaby zostać wykorzystana.

Oszczędności dzięki Remote Wake mogą być naprawdę odczuwalne. Przeciętny komputer PC pożera co najmniej 60W mocy (często więcej). W stanie uśpienia (S3) pobór mocy może spaść do ok. 10W.

Pierwsze płyty główne z technologią Remote Wake będą dedykowane dla komputerów stacjonarnych. Na rynku powinny się pojawić w przyszłym miesiącu. Prawdopodobnie sięgną po nie mniejsi dostawcy. Giganci tacy jak Dell i HP używają swoich własnych rozwiązań, ale Intel ma opracować wersję technologii Remote Wake także dla nich.

Pierwsza firmą, która zamierza wykorzystać technologię będzie Jajah – znany dostawca telefonii internetowej.

Warto dodać, że rozwiązanie Remote Wake może być stosowane nie tylko w telefonii. Istnieją już aplikacje, które pozwalają na dostęp do plików znajdujących się na komputerze stacjonarnym. Jeśli te programy zostaną połączone z możliwością zdalnego wybudzania maszyn, to idea synchronizacji różnych urządzeń i ciągłego dostępu do wszystkich swoich zasobów będzie jeszcze bliższa urzeczywistnienia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: CNET, WSJ, AP