Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zbliżają się wybory samorządowe. Czego się dowiesz, co załatwisz przez internet

28-09-2018, 20:01

Wybory samorządowe 2018 już wkrótce. I tura wyborów odbędzie się 21 października. Kandydaci na wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast, którzy przejdą do II tury zmierzą się dwa tygodnie później - 4 listopada. Jeszcze możesz zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego albo dopisać się do rejestru wyborców poza miejscem zamieszkania.

Głosowanie w miejscu rzeczywistego zamieszkania

Możesz głosować poza miejscem zameldowania, ale w miejscu swojego rzeczywistego stałego zamieszkania - czyli wpisać się do rejestru wyborców tam, gdzie rzeczywiście mieszkasz. Oznacza to, że nie będziesz już figurować w rejestrze wyborców zgodnym z zameldowaniem.

Do rejestru wyborców możesz dopisać się na 3. dzień roboczy przed wyborami (16 października). Najlepiej jednak złożyć wniosek jak najwcześniej - tym bardziej, że możesz to zrobić przez internet. Urząd ma obowiązek odpowiedzieć na twój wniosek (w przeciągu 3 dni).

Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer z dostępem do internetu, Profil Zaufany i skan dowodu osobistego.

Jak złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców? Poradnik DI krok po kroku!

Głosowanie korespondencyjne

Osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną lub znaczną mogą głosować korespondencyjnie. Aby to zrobić, najpóźniej na 15 dni przed wyborami (6 października) należy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Po przyjęciu wniosku przez urząd najpóźniej na 7 dni przed wyborami otrzymasz pocztą do rąk własnych pakiet wyborczy, który możesz wypełnić w domu.

Wszystko, czego potrzebujesz, to to komputer z dostępem do internetu, Profil Zaufany i skan orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego? Poradnik DI krok po kroku!

Urząd nie może odmówić zapewnienia ci głosowania korespondencyjnego. Zwróć jednak uwagę na dwie sytuacje:

  • Jeśli w twoim wniosku brakuje jakichś danych lub jest wypełniony niepoprawnie, otrzymasz z urzędu wezwanie do jego poprawienia. Masz na to tylko 1 dzień od otrzymania wezwania. Jeśli nie uzupełnisz/poprawisz wniosku, urząd nie przyjmie twojego wniosku.
  • Urząd nie przyjmie twojego wniosku, jeśli masz ustanowionego pełnomocnika do głosowania.

Jeśli jednak zamiast głosowania korespondencyjnego wolisz ustanowić pełnomocnika (prawo to przysługuje osobom powyżej 75 roku życia oraz niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym), trzeba załatwić to do 12 października 2018 roku. Nie można złożyć takiego wniosku przez internet - należy go złożyć (wraz z pisemną zgodą pełnomocnika) w urzędzie gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców. Pełnomocnik musi być wpisany do rejestru w tej samej gminie, a jeśli jest zameldowany gdzie indziej, do wniosku musisz dołączyć kopię zaświadczenie gminy o prawie do głosowania wydanego tej osobie.  

Znajdź swój obwód

Przez internet wykonasz też bardzo prostą czynność - sprawdzisz, gdzie jest twój lokal wyborczy. Po prostu wejdź na odpowiednią podstronę serwisu Państwowej Komisji Wyborczej. Wybierz, kolejno klikając, odpowiednie województwo, powiat, gminę i miasto (w przypadku gmin miejskich, np. Gdańska, z powiatu przechodzisz od razu do miasta) - tutaj już znajdziesz listę obwodów, gdzie możesz odszukać swoją ulicę i swój lokal wyborczy. 

Obwody


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR