Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Planując modernizację istniejącej instalacji oświetleniowej oraz wymianę klasycznych żarówek i świetlówek na żarówki wykonane w technologii led, zwrócić musimy nie tylko na wybór odpowiadających naszym potrzebom i oczekiwaniom opraw, żarówek lub taśm ledowych, ale też na dobór do nich odpowiedniego osprzętu w postaci zasilaczy do led, sterowników, ściemniaczy, a także szeregu akcesoriów, które pozwolą nam na uzyskanie zamierzonego efektu oraz stworzenie wymarzonego systemu oświetleniowego.

Wiele osób, zwłaszcza te, które nie mają na co dzień styczności z technologiami ledowymi, nie poświęca wystarczającej ilości czasu na wybór odpowiedniego dla planowanej instalacji zasilacza ledowego, co rodzić może wiele problemów podczas eksploatacji stworzonego systemu świetlnego. W istocie natomiast, wybór odpowiedniego zasilacza nie jest zadaniem trudnym i – kierując się kilkoma podstawowymi wskazówkami i zaleceniami – jesteśmy w stanie samodzielnie dobrać zasilacz odpowiedni dla określonego zastosowania.

Na wielu stronach internetowych znaleźć można szczegółowe poradniki, na co należy zwracać uwagę przy zakupie zasilaczy do osprzętu oświetleniowego led. Wszystkie z opisywanych tam czynników i elementów są ważne, jednakże szczególne znaczenie należy przypisać jedynie kilku parametrom technicznym zasilaczy oferowanych przez poszczególnych producentów i dystrybutorów. Podstawowym parametrem technicznym, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza jest jego moc. Moc zasilacza dobierać musimy w zależności od mocy diod, które będą wykorzystywane w instalacji ledowej (pisząc prościej – od mocy diod umieszczonych na taśmie led, która podpięta będzie pod zasilacz), długości taśmy led, którą będziemy podpinać pod zasilacz, a także od napięcia znamionowego diod. Niezbędne informacje powinniśmy znaleźć na samej taśmie led. W praktyce najczęściej wykorzystywane są taśmy ledowe o napięciu znamionowym wynoszącym 12 V DC. Jeżeli wybierzemy taśmy o mocy 2,4 W/m oraz długości 5 m, wymagana moc zasilacza (potrzebna do zasilenia taśmy) wynosić będzie co najmniej 12 W. Warto jednak zadbać o to, aby zasilacz dysponował pewnym zapasem mocy (około 20%), co uchroni go przed ewentualną awaria i przepaleniem.

Dokonując wyboru zasilacza warto też zwrócić uwagę na jego zabezpieczenia. Spośród trzech stosowanych powszechnie: przeciw-zwarciowego, przeciw-przeciążeniowego oraz przeciw-przepięciowego – w przypadku technologii led największe znaczenie będzie mieć to ostatnie. Nawet jednak najlepsze zabezpieczenia nie będą w stanie uchronić przed skutkami długich i dużych przepięć energetycznych.

Kolejnym ważnym parametrem zasilacza jest wartość poboru mocy bez obciążenia (ang. no load power consumption). Pozwala ona określić ilość energii pobieranej przez zasilacz w sytuacji podłączenia go do sieci bez włączania taśm ledowych. Pożądanym będzie zakup zasilacza do led o jak najmniejszym poborze mocy bez obciążenia, a w każdym przypadku - nieprzekraczającym 1 W, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach zużywanej energii elektrycznej.

Ciekawa oferta zasilaczy LED na: http://www.eled.pl/zasilacze_led


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E