Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zarządzanie zasobami IT i migracje sprzętu to problemy polskich firm

25-09-2009, 13:59

Największym problemem działów IT w polskich firmach i instytucjach jest efektywne zarządzanie zasobami i migracje sprzętu. Taką odpowiedź wskazało aż 44% ankietowanych osób, zgromadzonych na konferencji BiN GigaCon w Warszawie.

Kilka tygodni temu głośno było o bałaganie w Ministerstwie Obrony Narodowej związanym z zakupami i rozdziałem sprzętu komputerowego. Tak naprawdę to w każdej organizacji mającej ponad 50 komputerów zaczynają się kłopoty z zapanowaniem nad większą ilością sprzętu. Firma AuditPro postanowiła przyjrzeć się problemowi z bliska, przeprowadzając badanie ankietowe wśród uczestników konferencji BiN GigaCon, która odbyła się w Warszawie w dniach 7-8 września 2009 r.

- Osobom spoza działów IT często trudno jest zrozumieć skalę i ilość sprzętu, z jakim przychodzi się mierzyć osobom za nie odpowiedzialnym. Rzecz nie tylko w samych stacjach roboczych, ale również w częściach komputerowych, kościach RAM, dyskach twardych, routerach, switchach, drukarkach, monitorach czy pamięciach przenośnych. Problem jest szczególnie dotkliwy w organizacjach mających wiele lokalizacji – mówi specjalista AuditPro Tomasz Kowalczyk.

Piractwo – kolejna zmora działów IT

Aż 37% ankietowanych informatyków uskarża się na piractwo komputerowe pracowników innych działów w firmie. Głównym zagrożeniem bezpieczeństwa są oczywiście nielegalne wersje programów. W takim oprogramowaniu pełno jest szkodliwych kodów, rozprzestrzeniających się na kolejne stacje robocze. „Piraty” powodują też przeciążenia sieci, a co za tym idzie prowadzą do zaburzeń normalnej pracy instytucji. Oprócz aspektów technicznych wchodzą w grę również sankcje karne i finansowe.

Nasza-klasa nie przeszkadza

Zdaniem ankietowanych specjalistów IT istotnym problemem jest tzw. cyberslacking, czyli wykorzystywanie firmowego sprzętu to działań pozazawodowych. Odpowiedź tę wskazało 19% osób. Kwestie związane z wydajnością zatrudnionych osób i tym, jak wykonują swoje obowiązki, są domeną ich przełożonych. Działy IT interweniują dopiero w sytuacji, kiedy internetowe buszowanie zaczyna zagrażać bezpieczeństwu i ciągłości pracy organizacji - twierdzi Tomasz Kowalczyk.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *