Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie – bądź na bieżąco i skuteczniej chroń się przed smogiem!

14-01-2019, 13:38

Kraków to jedno z polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Co roku w zimie władze alarmują o mocno przekroczonych dopuszczalnych normach. Głównym winowajcą odpowiedzialnym za zanieczyszczenie powietrza w Krakowie jest smog, a podstawą ochrony przed nim jest regularne sprawdzanie jakości powietrza.

mat partnera

W jaki sposób być na bieżąco z najnowszymi danymi pomiarowymi oraz skutecznie chronić się przed negatywnym wpływem smogu na nasz organizm?

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie – czym jest smog?

Smog to zbitka dwóch słów pochodzących z języka angielskiego – „smoke”, które oznacza dym i „fog” tłumaczone jako mgła. Nazwa ta doskonale oddaje aspekt wizualny smogu londyńskiego – przybiera on bowiem postać gęstej, ciemnej mgły nieruchomo zalegającej nad miastem.

Wyróżniamy dwa rodzaje smogu, które w Krakowie występują w zależności od pory roku. W zimie mieszkańcy stolicy Małopolski mają bezpośrednią styczność ze smogiem londyńskim, który tworzy się w wyniku wymieszania mgły z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. W lecie z kolei w Krakowie zaobserwować można smog fotochemiczny typu Los Angeles. Powstaje on w wyniku reakcji cząsteczek zanieczyszczeń z silnym światłem słonecznym.

Oba te rodzaje smogu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz samopoczucia człowieka. Smog londyński wywiera negatywny wpływ na układ oddechowy mogąc prowadzić do niewydolności oddechowej oraz trwałego uszkodzenia płuc i oskrzeli. Smog typu Los Angeles ma z kolei właściwości silnie drażniące – wywołuje ostry kaszel, podrażnienie gardła oraz oczu.

Gdzie sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w Krakowie?

Jako że stężenie zanieczyszczeń powietrza w atmosferze zmienia się praktycznie z godziny na godzinę, aby wypowiedzieć skuteczną wojnę smogowi, należy zadbać o regularne kontrolowanie jakości powietrza. Mieszkańcy Krakowa w tym celu mają do dyspozycji sieć czujników rozmieszczonych w różnych częściach miasta, które na bieżąco badają skład powietrza oraz podają aktualne dane, które następnie każdy może sprawdzić w Internecie lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Osoby, którym szczególnie zależy na wiedzy o aktualnej jakości powietrza w mieście powinny więc jak najszybciej wyposażyć swój smartfon w aplikację. Pozwoli ona bowiem na sprawdzenie w każdej chwili stanu powietrza w danej dzielnicy oraz powzięcie odpowiednich środków, które pozwolą ograniczyć negatywne oddziaływanie smogu na nasz organizm.

Dlaczego warto stale kontrolować jakość powietrza?

Wiedza na temat jakości powietrza w Krakowie pozwala jego mieszkańcom na lepsze oraz bardziej świadome planowanie swojego dnia. W dni, kiedy panuje wysokie zanieczyszczenie powietrza w Krakowie nie zaleca się bowiem wietrzenia mieszkań oraz długotrwałego przebywania na zewnątrz pomieszczeń. Dotyczy to także uprawiania sportu, gdyż podczas wzmożonej aktywności fizycznej nasz organizm „wchłania” znacznie więcej szkodliwych związków chemicznych.

Sprawdzając aktualne dane pomiarowe w aplikacji każdy mieszkaniec Krakowa ma szansę dowiedzenia się, kiedy może bez obaw o swoje zdrowie zaplanować dłuższy spacer, uprawiać jogging czy wybrać się na rower. Wiedza o jakości powietrza jest bowiem w stanie znacznie ograniczyć negatywny wpływ smogu na nasz organizm oraz skuteczniej chronić się przed negatywnymi następstwami zanieczyszczonego powietrza, które nadal jest niestety obecne na południu Polski.

Partnerem artykułu jest Airly informujący o: zanieczyszczenie powietrza w Krakowie - więcej na Airly.eu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag smogtag komunikat firmytag jakość powietrza
To warto przeczytaćfot. KasperskyRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: