Zamrażarka Marszałka Sejmu - zobacz, co w niej jest

30-05-2011, 12:16

Fundacja ePaństwo, twórca cieszącego się rosnącą popularnością serwisu Sejmometr.pl, uruchomiła nową inicjatywę. Zamrazarka.info to specjalna strona, która monitoruje stan blokowanych ustaw w tzw. Zamrażarce Marszałka.

„Zamrażarka Marszałka” to potoczne określenie zjawiska blokowania prac nad projektami legislacyjnymi w Sejmie. Aby Sejm mógł rozpocząć prace nad jakimś projektem (ustawy lub uchwały), Marszałek Sejmu musi go najpierw skierować do pierwszego czytania. By mógł to zrobić, projekt musi być jednak wolny od wad prawnych. Marszałek może wzywać autora projektu do usunięcia wad prawnych przez dowolnie długi okres czasu na podstawie swojej arbitralnej oceny - i ten czas nazywany jest potocznie „zamrażarką Marszałka”.

– Fundacja ePaństwo rozpoczęła stały monitoring „zamrażarki Marszałka” i uruchomiła specjalną stronę pod adresem www.zamrazarka.infomówi Daniel Macyszyn, prezes organizacji. – Co dwa tygodnie wysyłamy do Sejmu RP wniosek o przekazanie wykazu oraz treści projektów niedopuszczonych do pierwszego czytania. Otrzymane materiały obrabiamy technicznie i prezentujemy na tej stronie.

Obecnie w Zamrażarce znajdują się 84 ustawy oraz 12 uchwał. Najwięcej „zamrożonych” projektów zgłosil klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, bo aż 34. SLD oraz PSL zajmują drugie i trzecie miejsce z odpowiednio trzynastoma i jedenastoma oczekującymi projektami. Ostatnia aktualizacja Zamrażarki dokonana została 16 maja tego roku.

>> Czytaj także: Sejmometr: wygodne śledzenie posłów. Rząd Ci tego nie da!

Zamrażarka Marszałka to kolejny projekt Fundacji ePaństwo, której celem jest wykorzystywanie nowych technologii w celu zwiększania przejrzystości legislacyjnej i politycznej w Polsce. Po Sejmometrze, który umożliwia łatwy i zrozumiały dostęp do całych prac Sejmu obecnej kadencji, oraz Zamrażarce, kolejnym projektem Fundacji będzie serwis ePaństwo.net. Portal skupi się na udostępnieniu wszystkich podstawowych danych o państwie w formie elektronicznej - od danych budżetowych, przez stopień bezrobocia, po sprawozdania różnych instytucji rządowych.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy